Motor performans testlerinde kullanılan hidrolik dinamometre tasarımı ve imalatı
Hydraulic dynamometer design and manufacturing used in engine performance tests
- Tez No: 711228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİTHAT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Geçmişten bugüne, günümüz dünyasından gelecek nesillere kadar sürekli deveran eden bilgi aktarımı insan ömrünün yetemeyeceği devasa endüstriyel işlemler, ulaşımlar, teknolojik gelişmelerin daha kısa sürelerde yapılmasına sebep olmuştur. Bu gelişmelerde motor gücü en büyük rolü oynamaktadır. Motor; endüstriyel üretim fabrikalarından, inşaat, ev, bahçe, ofis ve benzeri iş ve yaşam alanlarında hemen hemen her yerde direk ya da dolaylı olarak kullanılmaktadır. Kullanım alanlarının geniş olması; kullanılacak motorun hacimsel ve performans olarak güç gereksiniminin belirlenmesini üretim ve yenilenmesi aşamasında zorunlu kılmaktadır. Motor testleri ile elde edilen deneysel parametreler daha modern daha ekonomik daha uzun ömürlü motorların üretilmesine katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada motor gücü ölçümünde hidrolik dinamometre tasarlanmış ve imalatı gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmalarda 6.5 beygirlik bir motorun gücünü sönümleyebilen sulu frenli ekonomik bir hidrolik dinamometre tasarımı ve imalatı yapılmıştır. Bu dinamometrenin deneysel verileriyle en fazla kaç beygirlik motor gücünü sönümleyebileceği bilgisine ulaşılması amaçlanmaktadır. İmalatı yapılan hidrolik dinamometre ile tork, güç, özgül yakıt tüketimi, sıcaklık ve devir verilerine, bilgisayar ortamında Ardiuno Uno mikro denetleyici kartı kullanılarak aynı anda ulaşmamızı sağlayacak bir deney düzeneği oluşturulmuştur. Bu deney düzeneğinde kullanılan sulu frenli hidrolik dinamometre, motorların üretim ve revize işlemlerinde, eğitim amaçlı laboratuvarlarda ve motor performans değerlerinin belirlenmesi için kullanımı amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The constant transfer of information from the past to the present, from the modern world to the next generations has led to the fact that huge industrial operations, transportation, technological developments that human life cannot afford have been carried out in shorter periods of time. Engine power plays the biggest role in these developments. The engine is used directly or indirectly almost everywhere from industrial production factories to construction, home, garden, office and similar work and living spaces. Wide usage areas: It makes it necessary to determine the power requirement in terms of volume and performance of the engine to be used during the production and renewal phases. The experimental parameters obtained by engine tests contribute to the production of more modern, more economical, longer-lasting engines. In experimental studies, the design and manufacture of an economical hydraulic dynamometer with water brakes capable of damping the power of a 6.5 horsepower engine was carried out. It is aimed to obtain information about how many horsepower engines can be damped with the experimental data of this dynamometer. Using the Ardiuno Uno microcontroller card in a computer environment, an experimental setup has been created that will allow us to simultaneously access the torque, power, specific fuel consumption, temperature and revulation speed data of the hydraulic dynamometer. The hydraulic dynamometer with a water brake used in this experimental setup is aimed for use in the production and revision processes of engines, in laboratories for educational purposes, and for determining engine performance values.