An exploration of the linguistic, professional and intercultural experiences of 'international' academics from different disciplines at a UK University
Bir Birleşik Krallık Üniversitesi'ndeki farklı bilim dallarından 'uluslararası' akademisyenlerin dilsel, mesleki ve kültürlerarası deneyimlerinin araştırılması
  1. Tez No: 711229
  2. Yazar: ZEYNEP GÜLŞAH KANİ
  3. Danışmanlar: DR. PHILIP DURRANT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Exeter
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Son on yılda yüksek öğretimin uluslararasılaşması, Birleşik Krallık üniversitelerindeki personel ve öğrencilerin profillerinde çarpıcı değişikliklere neden oldu. OECD (2011) tarafından dünyanın birçok yerinde ve özellikle İngilizce konuşulan ülkelerde tüm eğitim seviyelerinde uluslararası öğrenci sayısının 2020 yılına kadar 7 milyona yükseleceği tahmin edilmektedir (Davies, 2003; Jackson, 2010). Ayrıca, İngiltere Yüksek Öğrenim Finansman Konseyi'ne göre (HEFCE, 2012: 4), 2010-11'de, dilsel ve kültürel olarak çeşitliliğe sahip, sonradan Birleşik Krallık'ta ikamet eden akademisyenlerin yanında, dört akademisyenden biri Birleşik Krallık vatandaşlığı dışında bir vatandaşlığa sahipti. Böyle bir ortamda, özellikle Başka Dilleri Konuşanlara İngilizce Öğretimi (TESOL) alanındaki ek dil olarak İngilizce konuşan uluslararası öğrenci ve öğretmenlere yönelik araştırmalar üzerine artan bir eğilim vardır. Bununla birlikte, bir Birleşik Krallık Üniversitesi'nde çalışan ek dil olarak İngilizce konuşan akademik personelin deneyimlerine ilişkin çok az çalışma bulunmaktadır. Bu nedenle, bu araştırma, Birleşik Krallık'ta yükseköğretimin uluslararasılaşan bağlamlarındaki farklı bilim dallarından“uluslararası”akademisyenlerin dilsel, mesleki ve kültürlerarası deneyimlerini incelemiştir. Kültürlerarası bir Birleşik Krallık Üniversitesi'nde ek dil olarak İngilizce konuşan on beş akademisyenle yarı yapılandırılmış bir biçimde mülakat yapıldı. Katılımcılar, dil, akademi ve kültürlerarasılık açısından yaşadıkları deneyimlerin ve zorlukların daha derinden anlaşılmasına katkıda bulunan“uluslararası”bir akademisyen/öğretim görevlisi olmak“ olgusuna ilişkin hikayelerini ve deneyimlerini paylaştılar. Katılımcılar, iki/çok dilli konuşmacılar olarak ”anadili gibi (olmayan)“ dil kullanımına yönelik dille ilgili deneyimlerini ve tutumlarını, uluslararasılaşan bir üniversitede öğretim ve araştırma yapmanın zorluklarını ve ”uluslararası" akademisyenler olarak kültürlerarası deneyime ve özcü (olmayan) kültürel tanımlamalara dair yaklaşımlara ilişkin açıklamalarını paylaştılar.
Özet (Çeviri)
The internationalisation of higher education in the past decade has brought about dramatic changes in the profiles of staff and students in UK universities. The number of international students are estimated to rise to 7 million by 2020 by the OECD (2011) at all levels of education in many parts of the world and particularly in English speaking countries (Davies, 2003; Jackson, 2010). Also, one in four academics had a non-UK nationality in 2010-11 according to the Higher Education Funding Council for England (HEFCE, 2012: 4) apart from the linguistically and culturally diverse, latecomer UK-domiciled academics. In such an atmosphere, there is an increasing trend in research on international students and teachers who are speakers of English as an additional language (EAL) especially in TESOL. Nevertheless, there are few studies into the experiences of the academic staff as speakers of EAL who are working at a UK university. Therefore, this research examined the linguistic, professional and intercultural experiences of 'international' academics from different disciplines in the internationalising contexts of higher education in the UK. Fifteen academics who are speakers of EAL at an intercultural UK university were interviewed with a semi-structured format. The participants shared their stories and experiences of the phenomenon“being an 'international' academic/lecturer”, which contributed to the development of a deeper understanding of the experiences and challenges they underwent in terms of language, academia and interculturality. The participants shared their language-related experiences and attitudes towards the“(non)native-like”language use as bi-/multi-lingual speakers, the challenges of teaching and researching at an internationalising university and their accounts of experience of interculturality and approaches to (non-)essentialist cultural descriptions as“international”academics.