Solving cell formation problem in cellular manufacturing considering sequence of operation and alternative process plans
Hücresel üretimde hücre oluşturma problemini işlem sırası ve alternatif işlem rotaları dikkate alınarak çözülmesi
- Tez No: 711227
- Danışmanlar: PROF. DR. MAGHSUD SOLİMANPUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Farsça
- Üniversite: Islamic Azad University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Hücresel üretim (CM), grup teknolojisinin (GT) üretim sistemlerinde önemli bir uygulamasıdır. CM tasarımındaki en önemli adımlardan biri, parça ailelerinin ve üretim hücrelerinin tanımlanmasıdır. Bu problem literatürde hücre oluşturma problemi (CFP) olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada, makine gereksinimi, işlem sırası, alternatif işlem rotası, işlem süresi, üretim hacmi, bütçe kısıtı, makinelerin maliyeti gibi birçok parametreyi dikkate alarak hücre oluşturma problemine bir çözüm yaklaşımı önerilmiştir. CFP'nin Np-zor bir problem olduğun dolayı, orta ila büyük boyutlu problemler makul sürede çözülemez. Dolayısıyla, önerilen modeli çözmek için bir genetik algoritma (GA) önerilmiştir. Önerilen GA'dan elde edilen sonuçların Lingo 8.0 çözücüsü tarafından elde edilen optimum çözümlerle karşılaştırılması, önerilen yaklaşımın etkinliğini ve verimliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Cellular manufacturing (CM) is an important application of group technology (GT) in manufacturing systems. One of the crucial steps in the design of CM is the identification of part families and manufacturing cells. This problem is referred to as cell formation problem (CFP) in the literature. In this research, a solution approach is proposed for cell formation problem which considers many parameters such as machine requirement, sequence of operations, alternative processing routes, processing time, production volume, budget limitation, cost of machines, etc. Due to the NP-hardness of CFP, it can not be efficiently solved for medium to large-sized problems. Thus, a genetic algorithm (GA) is proposed to solve the formulated model. Comparison of the results obtained from the proposed GA to the globally optimum solutions obtained by Lingo 8.0 Software reveals the effectiveness and efficiency of the proposed approach.