Akut myokard infarktüsü erken döneminde, qt dispersiyonu ile malign ventriküler aritmi gelişimi arasındaki ilişkinin araştırılması
The research of the relation between development of malignant ventricular arrhytmias and qt dispersion in the early phase of acute myocardial infarction
- Tez No: 711233
- Danışmanlar: UZMAN BÜLENT GÜRCAN, UZMAN ŞÜKRAN KÖSE, UZMAN YAŞAR ZORLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Ülkemizde ve sanayileşmiş toplumlarda iskemik kalp hastalıkları en önemli morbidite ve mortalite sebebidir. Akut myokard infarktüsü erken döneminde en önemli mortalite sebebinin ventriküler aritmiler olduğu bilinmektedir. Myokardiyal repolarizasyonun bir belirteci olan QT dispersiyonu artışının ventriküler aritmilere yol açtığı ileri sürülmüştür. Biz de çalışmamızda AMİ'nün erken döneminde QT dispersiyonu (QTd) ve düzeltilmiş QT dispersiyonu (QTcd) artışı ile malign ventriküler aritmi sıklığında artış arasında pozitif bir ilişki bulunup bulunmadığını araştırdık. Çalışmaya AMİ geçiren 72 hasta alındı. Hastaların 0-4-24. saat EKG'leri çekildi ve hastalar 7 günlük izlemde ventriküler aritmi (VT + VF) gelişen ve ventriküler aritmi gelişmeyen grup olarak 2 gruba ayrıldı. İzlemde 49 hastada ventriküler aritmi gelişmediği ve 23 hastada ventriküler aritmi geliştiği saptandı. Ventriküler aritmi gelişmeyen hastalarda: 0.saat için; QTd: 65.71+/-6.06, QTcd: 72.87+/-5.17, 4.saat için; QTd: 64.12+/-6.02, QTcd: 74.48+/-5.91, 24.saat için; QTd: 74.34+/-6.34, QTcd: 86.82+/-7.93 bulundu. Ventriküler aritmi gelişen hastalarda: 0.saat için; QTd: 66.04+/-7.89, QTcd: 75.86+/-7.07, 4.saat için QTd: 69.21+/-11.33, QTcd:77.95+/-9.37, 24.saat için; QTd: 82.09+/-13.66, QTcd: 88.36+/-16.73 bulundu.
Özet (Çeviri)
Ischemic heart disease is the most important cause of morbidity and mortality in our country and industrial communities. It is known that the most important mortality cause in the early phase of acute myocardial infarction is the development of ventricular arrhytmias. It has been suggested that the increase in QT dispersion which is an indicator of myocardial repolarisation gives rise to ventricular arrhytmias. And in this research, we studied whether a positive relation is present between the increase in QT dispersion (QTd) and corrected QT dispersion (QTcd) in the early phase of acute myocardial infarction, and the increase in incidence of malignant ventricular arrhytmia 72 AMI patients were studied. ECG's on hours 0, 4 and 24 of the patients were followed and during a follow up of 7 days the patients were divided into two groups as the patients who developed ventricular arrhytmias (VT + VF) and the ones who did not develop. It was observed that ventricular arrhytmias developed in 49 patients and in the remaining 23 no ventricular arrhytmias were seen. In the patients who did not develop ventricular arrhytmias: For hour 0; QTd: 65.71 +/- 6.06, QTcd: 72.87 +/- 5.17, for hour 4; QTd: 64.12 +/- 6.02, QTcd: 74.48 +/- 5.91, for hour 24; QTd: 74.34 +/- 6.34, QTcd: 86.82 +/- 7.93 were found. In the patients who developed ventricular arrhytmias: For hour 0; QTd: 66.04 +/- 7.89, QTcd: 75.86 +/-7.07, for hour 4; QTd: 69.21 +/- 11.03, QTcd: 77.95 +/- 9.37, for hour 24; QTd: 82.09+/-13.66, QTcd: 88.36 +/- 16.73 were found It was observed that QTd and QTcd values in the patients who developed ventricular arrhytmias were found increased when compared to the patients who did not develop ventricular arrhytmias but no significant difference was seen statistically. (for p < 0.005) As a result, we observed that in the patients with AMI, QTd and QTcd values measured in the early phase were not quite related with the ventricular arrhytmias seen clinically. We also concluded that the QTd and QTcd values measured may be dependent on many variables and this method alone would not estimate the ventricular arrhytmias in the early phase of AMI.