Su teresi (Nasturtium officinale) bitkisinin antioksidan kapasitesinin belirlenmesi
Determination of antioxidant capacity of watercress (Nasturtium officinale)
- Tez No: 711234
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DOĞRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Su teresi (Nasturtium officinale) Brassicaceae familyasına ait sucul bir bitkidir. Bu çalışmada Kayseri ilinden toplanan Nasturtium officinale bitkisinin farklı ekstrelerinin farklı yöntemlerle in vitro olarak antioksidan kapasitesi ve antimikrobiyal aktivitesi belirlendi. Bunun yanısıra bitkinin fenolik bileşenleri, uçucu bileşenleri, mineralleri ve içerdiği yağ asitleri belirlendi. Aynı zamanda Nasturtium officinale bitkisinde fazla miktarda bulduğu tespit edilen kuinik asitin antioksidan kapasitesi ve antimikrobiyal aktivitesi belirlenerek Nasturtium officinale bitkisi ile karşılaştırıldı. Böylece kuinik asitin bitkinin antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri üzerine etkisi araştırıldı. Nasturtium officinale'nin su ve metanol ekstrelerinin ve kuinik asitin antioksidan kapasitesi yedi farklı yöntem ile (DPPH, ABTS, DMPD, KUPRAK, FRAP, Fe3+ indirgeme, total antioksidan tayini) in vitro olarak tespit edildi. Ayrıca Nasturtium officinale'nin su ve metanol ekstrelerinin ve kuinik asitin antimikrobiyal aktivitesi disk difüzyon yöntemi ile incelendi. Bunların yanısıra Nasturtium officinale'nin fenolik bileşenleri farklı yöntem ve farklı çözücüler kullanılarak LC-MS/MS de tespit edilmiş ve bitkinin içerdiği fenolik bileşiklerin farklı çözücü ve farklı ekstraksiyon yöntemlerinden nasıl etkilendiği gösterilmiştir. Ek olarak Nasturtium officinale'nin GC-MS cihazında uçucu bileşenleri, GC-FID cihazında yağ asitleri ve ICP-MS cihazında faydalı mineralleri belirlendi. Sonuç olarak sunulan çalışmada, Nasturtium officinale'nin su ve metanol ekstrelerinin antioksidan kapasitesini ve antimikrobiyal etkilerini ortaya çıkarmanın yanısıra Nasturtium officinale'nin hem fenolik bileşik ve uçucu bileşen açısından zengin olduğu hemde bünyesinde esansiyel yağlar barındıran iyi bir mineral kaynağı olduğu tespit edildi. Bitkinin kuinik asit ve α-terpinolen bakımından zengin olduğu ve içerisinde daha önce antioksidan, antimikrobiyal, antikanserojen ve antiinflamatuar özelliği bilinen çok sayıda bileşenleri barındıran kıymetli bir tür olduğu bulundu. Ayrıca kuinik asitin güçlü bir antimikrobiyal etkiye sahip olduğu ve bu yönüyle bitkinin antimikrobiyal aktivitesine katkı sağladığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Watercress (Nasturtium officinale) is an aquatic plant belonging to the Brassicaceae family. In this study, in vitro, antioxidant capacities and antimicrobial activities of different extracts of Nasturtium officinale plant collected from Kayseri province were determined by different methods. In addition, the phenolic compounds, volatile components, minerals, and fatty acids contained in the plant were determined. At the same time, the antioxidant capacity and antimicrobial activity of quinic acid, which was found in excess in Nasturtium officinale, was determined and compared with the Nasturtium officinale plant. Thus, the effect of quinic acid on the antioxidant and antimicrobial properties of the plant was investigated. The antioxidant capacity of Nasturtium officinale's water and methanol extracts and quinic acid were determined in vitro by seven different methods (DPPH, ABTS, DMPD, KUPRAK, FRAP, Fe3+ reduction, total antioxidant determination). In addition, the antimicrobial activities of Nasturtium officinale's water and methanol extracts, and quinic acid were examined by the disk diffusion method. In addition, the phenolic components of Nasturtium officinale were determined by LC-MS/MS using different methods and different solvents, and it was shown how the phenolic compounds contained in the plant were affected by different solvents and different extraction methods. In addition, volatile components of Nasturtium officinale in GC-MS device, fatty acids in GC-FID device, and beneficial minerals in ICP-MS device were determined. In conclusion, in the presented study, besides revealing the antioxidant capacity and antimicrobial effects of water and methanol extracts of Nasturtium officinale, it was determined that Nasturtium officinale is both rich in phenolic compounds and volatile components and is a good mineral source containing essential fatty acids. It was found that the plant is rich in quinic acid and α-terpinolene, and it is a valuable species that contains many components that were previously known to have antioxidant, antimicrobial, anticarcinogenic, and anti-inflammatory properties. In addition, it was determined that quinic acid has a strong antimicrobial effect and thus contributes to the antimicrobial activity of the plant.