Nevşehir taşı kesim atığının geopolimer üretiminde geri dönüşümünün araştırılması
Investigation of recycling of Nevşehir stone cutting waste in geopolymer production
- Tez No: 711247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHİDE BAYER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada; Nevşehir taşı kesim atığı, uçucu kül ile üretilen geopolimer harçlara farklı oranlarda ikame edilerek oluşturulan geopolimerlerin fiziksel ve mekanik özellikleri araştırılmıştır. Harçların üretiminde aktivatör olarak sodyum hidroksit (NaOH) kullanılmıştır. Üretilen numuneler 24 saat 90°C ısıl küre tabi tutulmuştur. Taze harçlara yayılma tablası deneyi, sertleşmiş harçlara su emme ve boşluk oranı, eğilme, basınç dayanımı ve 400°C, 600°C ve 800°C'de yüksek sıcaklık deneyleri uygulanmıştır. Ayrıca geopolimer harçlara Nevşehir taşı kesim atıklarının etkisini araştırmak için atıklara kimyasal analiz (XRF) ve kristal faz analizi (XRD) gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışma sonunda Nevşehir taşı kesim atıklarının % 40 oranına kadar kullanımımın uçucu küllü geopolimer harçların fiziksel ve mekanik özelliklerini geliştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; the physical and mechanical properties of the geopolymers formed by substituting Nevşehir Stone cutting waste into geopolymer mortars based flyash at different rates were in vestigated. Sodium hydroxide (NaOH) wasused as an activator in the production of mortars. Produced samples were thermal cured at 90°C for 24 hours.Workability, unit weight and specific gravity, flexural strength, compressive strength, water absorption and porosity, and fire resistance tests (400°C, 600°C, and 800°C) were applied on the produced geopolymer mortars. In addition, the chemical analysis (XRF) and crystal phase analysis (XRD) of wastes were carried out to investigate the effect of Nevşehir Stone cutting wastes on geopolymer mortars. At the end of the experimental study, it was seen that the use of Nevşehir Stone cutting wastes up to 40% improved the physical and mechanical properties of flyash-based geopolymer mortars.