Parkinson hastalarında pilates eğitiminin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of pilates training in parkinson patients
- Tez No: 711248
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU GÜÇLÜ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmamız, vücut düzgünlüğünü, postüral kontrolü ve dengeyi geliştiren“core”stabilite temelli bir egzersiz metodu olan Pilates eğitiminin Parkinson Hastalarında“core”stabilite, ''core'' kaslarının kalınlığı, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, motor fonksiyonlar, donma, yorgunluk ve günlük yaşam aktiviteleri (GYA) üzerine etkilerini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmamıza Hoehn&Yahr Evre 1-2,5 arasında olan 34 Parkinson hastası dahil edildi. Hastalar randomize olarak, Pilates (n:17) ve kontrol (n:17) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Pilates grubuna 8 hafta süre ile haftada 3 gün Pilates eğitimi uygulandı. Kontrol grubuna ise; 8 hafta süre ile haftada 3 gün solunum egzersizleri, aktif eklem hareket açıklığı egzersizleri ve gevşeme egzersizleri ev programı olarak verildi.“Core”güç;“sit-up”ve modifiye“push-up”testi ile,“core”endurans; lateral köprü, gövde fleksör endurans ve“prone bridge”testi ile, ''core'' kaslarının kalınlığı; ultrasonografi ile, alt ekstremite fonksiyonel gücü; 5 Kez Otur Kalk Testi (5KOKT) ile, denge; Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ile, fonksiyonel mobilite; Süreli Kalk ve Yürü Testi (SKYT) ile, fonksiyonel egzersiz kapasitesi ve yürüme; 6 Dakika Yürüme Testi (6-DYT) ile, motor bozukluk; Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği (BPHDÖ)-III ile, donma; Yürürken Donma Ölçeği (YDÖ) ile, yorgunluk; Parkinson Yorgunluk Ölçeği (PYÖ) ile, GYA; BPHDÖ-II ile, yaşam kalitesi; Parkinson Hastalığı Anketi-39 (PDQ-39) ile tedavi öncesi ve tedavi sonrası değerlendirildi. Çalışma sonunda, Pilates grubunda genel olarak m. multifidus kalınlığında değişim görülmezken (p>0.05);“core”stabilite, m. transversus abdominus kalınlığı, alt ekstremite fonksiyonel gücü, denge, fonksiyonel mobilite ve fonksiyonel egzersiz kapasitenin arttığı; motor bozukluğu değerlendiren BPHDÖ-III skorunda gelişme olduğu; donma şiddeti ve yorgunluğun azaldığı; günlük yaşam aktivitelerini değerlendiren BPHDÖ-II skorunda gelişme olduğu ve yaşam kalitesinin arttığı (p0.05). Parkinson hastalarına 8 hafta süre ile haftada 3 kez uygulanan Pilates eğitiminin“core”stabilite, ''core'' kaslarının kalınlığı, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, motor fonksiyonlar, donma, yorgunluk ve GYA üzerinde etkili olduğu sonucuna varıldı. Bu sonuçlar, Pilates eğitiminin Parkinson hastalarının egzersiz rutinlerinde yer alabilecek bir egzersiz metodu olduğunu göstermekle birlikte, fizyoterapistler için de klinik uygulamalarda yol gösterici olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effects of Pilates training, which is a“core”stability based exercise method that improves body alignment, postural control and balance, on“core”stability, the thickness of the“core”muscles, functional exercise capacity, motor functions, freezing, fatigue and daily life activities (ADLs) in Parkinson's Patients. The study included 34 Parkinson's patients between Hoehn & Yahr Stage 1-2.5. The patients were randomly divided into two groups as as Pilates (n: 17) and control (n: 17). Pilates training was applied to the Pilates group for 8 weeks, 3 days per week. To the control group; Breathing exercises, active range of motion exercises and relaxation exercises were given as a home program 3 days per week for 8 weeks. The“core”power with the“sit-ups”and the modified“push-ups”tests, the“core”endurans with lateral bridge, trunk flexor endurance and“prone bridge”tests, the thickness of the“core”muscles by ultrasonography, functional strength of the lower limbs with 5 Times Sit Up Test (5TSST), balance with the Berg Balance Scale (BBS), functional mobility; with the Timed Up and Go Test (TUG), functional exercise capacity and walking with the 6-Minute Walk Test (6-MWT), motor impairment with the United Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS)-III, freezing with Freezing of Gait Questionnaire (FOGQ), fatigue with Parkinson's Fatigue Scale (PFS-16), ADLs with UPDRS-II, quality of life (QOL) with Parkinson's Disease Questionnaire-39 (PDQ-39) were evaluated before and after treatment. At the end of the study, there was no change in the thickness of the m. multifidus in the Pilates group in general (p>0.05);“core”stability, m. transversus abdominus thickness, lower limb functional strength, balance, functional mobility and functional exercise capacity increased; there was an improvement in the BPHRS-III score evaluating motor impairment; freezing severity and fatigue are reduced; there was an improvement in the BPHRS-II score evaluating daily life activities and the quality of life increased (p 0.05). It was concluded that Pilates training performed to Parkinson's patients 3 times a week for 8 weeks was effective on“core”stability, thickness of“core”muscles, functional exercise capacity, motor functions, freezing, fatigue and QOL. While these results show that Pilates training is an exercise method that can take place in the exercise routines of Parkinson's patients, it is also thought to be a guide for physiotherapists in clinical practices.