Hipertansif evli kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluğu ve etkileyen faktörler
Sexual dysfunction in the hypertensive married women and affecting factors
- Tez No: 711252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, en az üç ay önce hipertansiyon tanısı konmuş ve ilaç tedavisi gören evli kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluğu düzeyini belirlemek ve etkileyen faktörleri ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışma, tanımlayıcı ve kesitsel tiptedir. Çalışmanın evrenini, en az üç ay önce hipertansiyon tanısı almış, aktif cinsel hayatı devam eden 290 kadın oluşturmuş, evren belli olduğu durumda örneklem hesaplama formülüne göre belirlenen 140 kadın ile çalışma tamamlanmıştır. Katılımcıların cinsel fonksiyon bozukluğunu değerlendirmek amacı ile Kadın Cinsel Sıkıntı Ölçeği (KCSÖ) kullanılmıştır. Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalaması 53,3±8,27'dir (min:35; max:70). Hipertansif kadınlardan yüksek yaş ve düşük eğitim seviyesine olanların anlamlı düzeyde daha yüksek CFB olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the level of sexual dysfunction and to determine the factors affecting the married women who were diagnosed with hypertension at least three months ago and who received drug treatment. The study is descriptive and cross-sectional. The population of the study was composed of 290 women who had been diagnosed with hypertension for at least three months and continued their active sexual life, and the study was completed with 140 women according to the sample calculation formula when the population is known.In order to evaluate the sexual dysfunction of the participants, the Female Sexual Distress Scale (FSDS) was used. The average age is 53.3±8.27 (min: 35; max: 70). It was determined that hypertensive women had significantly higher CFB in women with high age and low education level.