Aile hekimliğinde hipertansiyon hastalarının işlevsel sağlık durumunun değerlendirilmesi
Assessment of functional health status of hypertension patients in family medicine
  1. Tez No: 642192
  2. Yazar: OGÜN AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Hipertansiyon (HT) sistolik kan basıncının (SKB) ≥140mmHg, diyastolik kan basıncının (DKB) ≥90 mmHg üzerinde ölçülmesi olarak tanımlanır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) küresel mortalite için en önde gelen risk faktörünün yüksek kan basıncı olduğunu bildirmektedir. Dünya genelinde erişkinlerde HT prevalansı %30-45 arasında değişmektedir. Uzayan yaşam süresine eşlik eden kronik hastalıklar ve komplikasyonları bireylerde fiziksel, psikolojik ve sosyal sorunlara yol açarak işlevsel sağlık durumlarında kısıtlılıklara ve yaşam kalitesinin azalmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada aile sağlığı merkezine başvuran HT hastalarının foksiyonel sağlık durumlarını ve etkileyen faktörleri araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Araştırma, tek merkezli, kesitsel, tanımlayıcı bir anket çalışmasıdır. Araştırmaya etik kurul onayı alındıktan sonra 01.06.2019 ile 01.09.2019 tarihleri arasında İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Bayraklı 15 Nolu İsmet AKMAN Aile Sağlığı Merkezine başvuran 322 HT hastası dahil edilmiştir. Katılımcıların yazılı onamları alınarak sırasıyla, sosyodemografik ve hipertansiyon hastalığına ilişkin verilerin değerlendirildiği 21 soruluk anket ve sonrasında 8 soruluk Dartmouth COOP/WONCA işlevsel durum ölçeğinin Türkçe çevirisi cevaplanmıştır. Çalışmanın tanımlayıcı analizleri için SPSS 21.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Hypertension (HT) is defined as measuring systolic blood pressure (SKB) ≥140mmHg, diastolic blood pressure (DBP) above ≥90 mmHg. The World Health Organization (WHO) reports that the leading risk factor for global mortality is high blood pressure. The prevalence of HT in adults worldwide ranges between 30-45%. Chronic diseases and complications that accompany prolonged lifespan cause physical, psychological and social problems in individuals, resulting in limitations in functional health conditions and decreased quality of life. We aimed to investigate the functional health status of HT patients who applied to the Family Health Center and the factors affecting them.Material and Method: The research is a single-center, cross-sectional, descriptive survey study. After the approval of the ethics committee, 322 HT patients who applied to İzmir Provincial Health Directorate Bayraklı No. 15 İsmet AKMAN Family Health Center between 01/06/2019 and 01/09/2019 were included in the study. After obtaining the written consent of the participants, the 21-item questionnaire, in which the data on sociodemographic and hypertension disease were evaluated, and the Turkish translation of the 8-question Dartmouth COOP / WONCA functional status scale were answered. SPSS 21.0 program was used for descriptive analysis of the study.