Adaptif hız sabitleyici sisteminin tasarlanması ve simüle edilmesi
- Tez No: 711256
- Danışmanlar: DR. MURAT ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Artan araç kullanımı ve gelişen teknoloji ile beraber insan güvenliği araçlarda dikkate alınan ana konulardan biri olmuştur. Kullanımdaki artışa bağlı olarak araçlardaki güvenlik ve konfor artışı bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu ihtiyacın karşılanması için sürüş destek sistemleri geliştirilmeye başlanmıştır. Sürüş destek sistemleri ile sürücü hatalarına bağlı kazaların azaltılması, sürüş sırasında sürücüye yardımcı olunarak yorgunluk gibi fiziksel etmenlerin azaltılması ve gerekli durumlarda sürücünün uyarılması amaçlanmaktadır. Sürüş destek sistemlerinden biri olan Adaptif Hız Sabitleyici sistemi ise geleneksel hız sabitleyici sistemine ek olarak önündeki araçlarla güvenli mesafeyi koruyacak şekilde fren ve gaz pedallarının kontrolünü sağlamaktadır. Bu sistemi sürücüler belirli bir hız değerine ayarlayarak önündeki araç ile güvenli bir mesafe bırakarak yolculuk yapabilmektedir. Bu durum sürücülerin yorgunluk seviyesini azaltmakta ve sürücü hatasına bağlı olarak meydana gelebilecek hataları minimuma indirmektedir. Adaptif Hız Sabitleyici sistemiyle şehirler arası yollara ek olarak şehir içi trafiğinde de hız sabitleyicinin kullanılabilme imkânı sunulmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında Adaptif Hız Sabitleyici sistemi kontrolcü tasarımı yapılmış ve araç dinamikleri ile bu kontrolcünün performansı simüle edilmiştir. Tasarlanan bu sistemin farklı kontrolcülerle, farklı araç dinamikleriyle ve kontrolcü içi değişen parametreler ile sonuçları değerlendirilmiş ve optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing use of vehicles and developing technology, human safety has been one of the main issue taken into consideration in vehicles. Depending on the increase of the use of vehicles, the safety and comfort of human being in vehicles has become a necessity. In order to meet this need, driving support systems have been developed. The objective of driving support systems is to reduce the accidents due to driver faults, to reduce the physical problems such as being tired due to long driving time and to warn the driver when necessary. The Adaptive Cruise Control System which is one of the driving support system provides control of the brake and accelerator pedals, in addition to the conventional cruise control system, in a way that maintains a safe distance from the vehicles in front. By the usage of Adaptive Cruise Control System, drivers can travel by keeping a safe distance from the vehicle in front of them by adjusting the vehicle's velocity to a certain value. This type of usage reduces the fatigue level of the drivers and minimizes problems that may occur due to driver error. With the invention of Adaptive Cruise Control System, drivers are offered the opportunity to use it in urban traffic in addition to intercity roads, unlike the traditional Cruise Control System. Within the scope of this thesis, an Adaptive Cruise Control System was designed with a proposed controller. In order to test the performance of the controller, the simulations are carried out on Matlab and Simulink by using the Vehicle Dynamics. The designed System are tested with different controllers, different Vehicle Dynamics and several different controller parameters. According to the results of the simulations, the controller parameters have been evaluated and optimized.