Evlilik doyumunun yordayıcıları: Aldatma eğilimi ve ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar
Predictives of marriage satisfaction: Cognitive discounts related to the tendencies of cheating and relationships
- Tez No: 711255
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜP ÖZKAMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma kapsamında evli öğretmenlerin evlilik doyum düzeyi üzerinde aldatma eğilimi ve ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmaların yordayıcı etkiye sahip olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Gaziantep ili Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerinde görev yapan 381 evli öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada evli öğretmenlerin demografik özellikleri hakkında veri toplamak için Kişisel bilgi Formu, evlilik doyum düzeyini ölçmek için Evlilik Yaşamı Ölçeği(EYÖ), aldatma eğilimi düzeyini ölçmek için Aldatma Eğilimi Ölçeği(AEÖ) ve ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmaları ölçmek için İlişkilerle İlgili Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği(İİBÇÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Bağımsız Örneklem t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi(ANOVA), Pearson Korelasyon Katsayısı ve Çoklu Regresyon yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda aldatma eğiliminin ve ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmaların evlilik doyumunun anlamlı yordayıcıları olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan analizle aldatma eğilimi ve ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmaların evli öğretmenlerin evlilik doyumunun %30'unu açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda evlilik doyumu ile aldatma eğilimi, aldatma eğilimi ile ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar ve ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar ile evlilik doyumu arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Kişisel değişkenler açısından bakıldığında evlilik doyumunun yaş, evlilik öncesi birliktelik süresi, evlilik süresi ve çocuk sayısına göre anlamlı farklılık gösterirken; cinsiyet, evlilik yaşı, algılanan sosyoekonomik düzey ve evlilik biçimine göre anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Aldatma eğilimi düzeyinin cinsiyet, yaş, evlilik öncesi birliktelik süresi, evlilik süresi ve çocuk sayısına göre anlamlı farklılık gösterirken; evlilik yaşı, algılanan sosyoekonomik düzey ve evlilik biçimine göre anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. İlişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmaların evlilik öncesi birliktelik süresi değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği elde edilen sonuçlar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, it was aimed to examine whether the tendency to cheat and cognitive distortions about relationships have a predictive effect on the level of marital satisfaction of married teachers. The sample of the study consisted of 381 married teachers working in Şahinbey and Şehitkamil districts of Gaziantep. In the study, Personal Information Form to collect data on the demographic characteristics of married teachers, Marriage Life Scale (EDS) to measure the level of marital satisfaction, Cheating Tendency Scale to measure the level of infidelity tendency, and Cognitive Distortions Scale for Relationships to measure cognitive distortions related to relationships. ) used. Independent Sample t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Coefficient and Multiple Regression methods were used in the analysis of the obtained data. As a result of the research, it was concluded that the tendency to cheat and cognitive distortions related to relationships were significant predictors of marital satisfaction. With the analysis, it was concluded that the tendency to cheat and cognitive distortions related to relationships explained 30% of married teachers' marital satisfaction. At the same time, it has been determined that there is a negative significant relationship between marital satisfaction and tendency to cheat, between the tendency to cheat and cognitive distortions related to relationships, and between cognitive distortions about relationships and marital satisfaction. In terms of personal variables, while marital satisfaction differs significantly according to age, duration of marriage before marriage, duration of marriage and number of children; It was determined that there was no significant difference according to gender, age at marriage, perceived socioeconomic level and type of marriage. While the level of cheating tendency differs significantly according to gender, age, duration of pre-marital cohabitation, duration of marriage and number of children; It was determined that there was no significant difference according to the age of marriage, perceived socioeconomic level and type of marriage. It is among the results obtained that cognitive distortions related to relationships differ significantly according to the variable of the duration of the relationship before marriage.