Development of advanced driver assistance system features for vehicles
Araçlar için gelişmiş sürücü destek sistemi özelliklerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 904104
  2. Yazar: EMRE ERCİYAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE CİHANBEĞENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Gelişmiş bir sürücü yardım sistemi (ADAS), sürücüye sürüş ve park etme görevlerinde yardımcı olmak için kullanılan teknolojiyi ifade eder. ADAS, hem araçlarda hem de yollarda güvenliği artırır. Bu sistemler, aracın çevresini taramak ve sürücülerin aldıkları bilgileri anlamalarına yardımcı olmak için sensörler ve kameralar kullanır. ADAS, alt özelliklerini kullanarak çeşitli derecelerde otonom sürüş desteği sağlar. SAE J3016 standardına göre, sıfır seviyesinden (otomasyon yok) beşinci seviyeye (tam otomasyon) kadar altı otomasyon seviyesi vardır. Birçok otomobil üreticisi bu teknolojileri kullanarak pazara farklı seviyelerde otomatik araçlar sunmaktadır. Araçlarda boyuna kontrol, aynı şerit içerisindeki diğer araçları tespit etmek için kullanılır. Genellikle lidar, radar sensörleri veya kameralar kullanır ve araç ile hedef arasındaki mesafeyi sağlar. Bazı yeni teknolojilerde, kamera kullanımı ile arabalar, kamyon veya yaya gibi hedef türlerini de tespit edilebilir. ADAS özelliklerinden bazıları, Hız Sabitleyici (CC), Adaptif Hız Sabitleyici (ACC), Acil Fren Sistemi (EBS) ve Çarpışma Önleme Uyarı Sistemi (CAWS), hedef araçları tanımak ve hızlarını veriye göre kontrol etmek için tasarlanmıştır. Bu çalışmada, boyuna kontrolle ilgili özellikleri (CC, ACC, EBS, ve CAWS) tek bir ünite altında birleştiren yeni bir sistem geliştirilmiştir. Araç ile hedef araç arasındaki mesafe bir girdi olarak alınır, sistem aracın hızlanmasını ve yavaşlamasını kontrol eder ve bu bilgiyi gaz veya fren sistemine iletir.
Özet (Çeviri)
An advanced driver-assistant system (ADAS) refers to technology to help the driver with driving and parking tasks. ADAS increases safety on both vehicles and roads. These systems use sensors and cameras to scan the environment of the vehicle and assist drivers with making sense of the information they receive. ADAS supports several degrees of autonomous driving by using its sub features. According to the SAE J3016 standard, there are six levels of automation, from level zero (no automation) to level five (full automation). Many car producers use these technologies and provide different levels of automated cars to the market. Longitudinal control in vehicles is used for detecting other vehicles in the same line. Generally, it uses lidar, radar sensors, or cameras and provides distance between the vehicle and target. In some new technologies, with the use of a camera, other types of targets can also be detected, such as cars, trucks, or pedestrians. Some of the ADAS features, such as Cruise Control (CC), Adaptive Cruise Control (ACC), Emergency Brake System (EBS), and Collusion Avoidance Warning System (CAWS), are designed to recognize target vehicles and control their speed according to data. In this work, a new system has been developed to combine the longitudinal control-related features (CC, ACC, EBS and CAWS) in one body unit. With the distance between the vehicle and the target vehicle as an input, the system controls acceleration and deceleration and provides this information for the throttle or brake system.