Biyopolitik ve nekropolitik süreçlerde beden: COVİD-19 pandemi döneminde yaşlı bireylere yönelik nefret söylemi ve eylemi
The body in biopolitical and necropolitical processes: hate speech and action against elderly individuals in the peri̇od of the COVİD-19 pandemic
- Tez No: 711258
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİSBET GAMZE TOKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, Mart 2020 ile Haziran 2020 döneminde Türkiye'de ve Dünya'da yaşanan Covid-19 salgını sürecinde yaşlı bireylerin maruz kaldığı nefret söylemlerini ve eylemlerini incelemeyi konu almaktadır. Covid-19 süreci, pandeminin insan bedeninde ve çevresinde yarattığı fiziksel tahribatın yanı sıra toplumsal eşitsizliklerin farklı boyutlarıyla açığa çıktığı bir süreç olmuştur. Bu tezde, yaşlı bireylerin Covid-19 sürecinde maruz kaldıkları uygulamalara işaret edilmekte ve bu uygulamalar ile bedene yönelik politikalar arasında ilişki kurulmaktadır. Zira, yaşlı bireylerin pandemi döneminde yaşadıkları engeller ve zorlukların analizini beden politikalarından bağımsız düşünmek mümkün değildir. Toplumların genel karakteri ve kültürel özellikleri hakkında önemli bilgilere ulaşmamızı sağlayan bir kavram olarak beden, güncel sosyolojik çalışmalarda farklı boyutlarıyla tartışılan, araştırılan temel bir mesele haline gelmiştir. Bu araştırmanın merkezinde ise, insan biyolojisine yönelik düzenlemeleri ifade eden biyopolitika kavramı ile hangi bedenin ölüme bırakılabileceği ve öldürülebileceği tartışmasını dile getiren nekropolitika kavramı yer almaktadır. Çalışmanın arka planındaki esas soru kimin bedeni değerlidir sorusudur. Bu bağlamda araştırmada, biyopolitika ve nekropolitika kavramlarının işaret ettiği düşünsel izlekten faydalanarak Covid-19 pandemi sürecinde yaşlı bireylere yönelik müdahalelerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, yaşlı bireylerin yaşam ve ölüm haklarını medyada ve sosyal medyada yer alan haber içerikleri, resmi duyurular ve söylemler bağlamında ele almaktadır. Araştırma sahasından elde edilen veriler içerisinde örnek vaka kümeleri oluşturularak ve bu vakaların medyada ve sosyal medyada yer alış biçimleri söylem ve görsel analize tabi tutularak, yaşçılığın Covid-19 pandemisindeki görünümleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is about examining the hate speechs and hate acts that elderly individuals are exposed to during the Covid-19 epidemic in Turkey and the world between March, 2020 and June 2020. This Covid-19 process has been a process in which social inequalities are revealed in different dimensions, as well as the physical destruction caused by the pandemic in and the human body. In this thesis, the practices that elderly individuals are exposed to during the Covid-19 process are pointed out and a relationship is established between these practices and policies towards the body. Then, it is not possible to consider the analysis of the obstacles and difficulties experienced by elderly individuals during the pandemic period independently of body policies. The body, as a concept that enables us to reach important information about the general character and cultural characteristics of societies, has become a fundamental issue which is discussed and researched by considering different dimensions in current sociological studies. At the center of this research is the concept of biopolitics, which expresses the regulations related to human biology and the concept of necropolitics, which expresses the discussion of which body be left dead and may be killed. The primary problem in the background of the study is whose body is valuable? In this context research, it is aimed to examine the interventions towards elderly individuals during the Covid-19 pandemic process by making use of the intellectual path indicated by the concepts of biopolitics and necropolitics. The research tackles the life and death rights of elderly individuals in the context of news content, official announcements and discourses in the media and social media. The appearance of ageism in the Covid-19 pandemic was examined by creating sample case clusters within the data obtained from the research field and by subjecting these cases to discourse and visual analysis in the media and social media.