Bio/necro-politics in American refugee literature
Amerikan mülteci edebiyatında biyo/nekro-siyaset
- Tez No: 946557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÇÖKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Son yıllarda iç savaşların ve siyasi çatışmaların zirveye tırmanması, küresel mülteci krizini daha da şiddetlendirmiş ve yerinden edilmiş nüfusların düzensiz hareketlerini, bir politika kontrolü meselesinden ziyade karmaşık bir gerçekliğe dönüştürmüştür. Güvenlik odaklı söylemlerle şekillenen Batılı devletlerin tepkileri, zamansal ve mekansal sınırları olmayan bir“istisna hali”nin ortaya çıkmasına katkı sağlamıştır—yani, yasal düzenlemelerin ve yerleşik sistemlerin askıya alındığı, yerlerini çoğu zaman dışlayıcı ve keyfi uygulamalara bıraktığı bir durum. Bu tür çerçevelerde, yerinden edilmenin insani boyutu sıklıkla gözardı edilir; çünkü mültecilerin —çoğu zaman son çare olarak ve bir hayatta kalma stratejisiyle üstlendikleri— kırılgan yolculukları, zorunlu hareketlilik ve varoluşsal bir zorunluluk bağlamında değil, daha çok kontrol, risk ya da yasa dışılık meselesi olarak ele alınır. Atia Abawi'nin A Land of Permanent Goodbyes adlı eserinin eleştirel bir okumayla incelendiği bu çalışmada, Giorgio Agamben'in kavramsallaştırdığı homo sacer figürü aracılığıyla, yerinden edilmiş bireylerin nekropolitik mekanizmalarla nasıl“çıplak hayata”indirgendikleri analiz edilmektedir. Michel Foucault'nun biyopolitika, Achille Mbembe'nin nekropolitika ve Giorgio Agamben'in istisna hali kavramlarından yararlanan bu tez, A Land of Permanent Goodbyes eserindeki karakterlerin yolculukları ve deneyimleri üzerinden, hem ev sahibi hemde anavatan devletlerin bu sürece nasıl katkı sağladığını izlemektedir. Böylelikle, dışlama, terk edilme ve egemen iktidar ilişkilerinin iç içe geçmiş rolleri açığaçıkarılmaktadır. Bu çalışma aynı zamanda mültecilerin, politik tanınırlık ve hukuki korumadan mahrum bırakılarak hukuki bir boşlukta sıkıştıklarını, önce kendi ülkelerindeki egemenin onları terk etmesiyle, ardından evsahibi ülkelerin sınır rejimleri aracılığıyla onurlu bir yaşam olanağından da yoksun bırakıldıklarını ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The escalation of civil wars and political conflicts in recent years has intensified the global refugee crisis, rendering the irregular onward movement of displaced populations less a matter of policy control than a complex reality. Shaped by security-oriented discourses, the responses of Western states have contributed to the emergence of what can be called a temporally and spatially unbounded“state of exception”-- a condition in which legal laws and established orders are suspended in favor of discretionary, often exclusionary, measures. In such frameworks, the human dimension of displacement is frequently overlooked, as the precarious journeys undertaken by refugees --often as a last resort andasurvival strategy --are reduced to issues of control, risk or illegality, rather than being understood within the broader context of forced mobility and existential necessity. Through a critical reading of Atia Abawi's A Land of Permanent Goodbyes, this study explores how the displaced are transformed into figures of homo sacer, as conceptualized by Giorgio Agamben, through necropolitical mechanisms that reduce them to“bare life.”Drawing on Michel Foucault'sconcept of biopolitics, Achille Mbembe's concept of necropolitics, and Giorgio Agamben's state of exception, this thesis will trace the journeys and experiences of the characters in A Land of Permanent Goodbyes in order to explore how both host and home states contribute to this process, revealing the entangled roles of exclusion, abadonment, and soverign power. In doing so, this study will also highlight how these refugees find themselves trapped in a juridicial limbo, stripped of political recognition and legal protection --and denied the possibility of a dignified existence, first through the sovereign abandonment in their homeland, then through border regimes of host nation-states.