Enerji politikaları bağlamında Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü
Black Sea Economic Cooperation Organization in the context of energy policies
- Tez No: 711274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KAVUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Soğuk Savaş döneminden sonra küreselleşme ve artan karşılıklı bağımlılık olgularının da etkisiyle uluslararası örgütlerin sayısında oldukça büyük bir artış gözlemlenmiş, bölgesel veya küresel nitelikte birçok örgüt devletlerin farklı alanlarda iş birliği yapmasının zeminini oluşturmuştur. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü de ekonomi, ulaşım, eğitim ve enerji gibi birçok alanda üye devletlerin iş birliği yapmak üzere katıldığı bir kuruluş olarak karşımıza çıkmaktadır. Sovyetler Birliği'nin dağılma sürecinde Türkiye'nin öncülüğünde Karadeniz ülkeleri ile iş birliği yapılması yönünde ortaya atılan fikir; 1992 yılında Karadeniz Ekonomik İşbirliği adı altında somutlaşmış, 5 Haziran 1998 tarihinde yapılan zirve toplantısı sonrası imzalanan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Şartı'nın 1 Mayıs 1999'da yürürlüğe girmesiyle de Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü halini almıştır. Jeopolitik açıdan büyük önem taşıyan ve Avrasya bölgesinde kilit bir konumda bulunan Karadeniz coğrafyası, enerji potansiyeli ile birlikte Rusya, Orta Asya ve Hazar bölgesinde bulunan enerji kaynaklarının taşınması noktasında önemli bir güzergah niteliğindedir. Ayrıca günümüzde enerji kaynakları konusunda karşılıklı bağımlılık olgusu giderek artmış, sürdürülebilir kalkınma kavramının ortaya çıkmasıyla birlikte enerji çeşitliliğine, yenilenebilir enerji kaynaklarına, ulaşım ağları ve enerji güvenliğine yönelik politikalar önem kazanmıştır. Bu bağlamda çalışmada gerek enerji konusunun son yıllarda artan önemi, gerek Karadeniz coğrafyasının jeopolitik öneminden dolayı Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün enerji politikaları ve enerji politikalarına yönelik çalışmaları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
After Cold War, with the effect of globalization, a significant increase was observed in the number of international organizations, and many regional or universal organizations paved the way for states to cooperate in different fields. The Black Sea Economic Cooperation Organization also appears as an organization in which member states participate to cooperate in many fields such as economy, transportation, education, and energy. The idea put forward in the direction of cooperation with the Black Sea countries under the leadership of Turkey during the disintegration period of the Soviet Union; It was embodied in 1992 under the name of Black Sea Economic Cooperation, and after the meeting held on 5 June 1998, the Black Sea Economic Cooperation Charter entered into force on 1 May 1999 and became the Black Sea Economic Cooperation Organization. The Black Sea basin, which is of great geopolitical importance and has a key position in the Eurasian region, is an important route for the transportation of energy resources in Russia, Central Asia and the Caspian region, along with its energy potential. In addition, the fact of interdependence on energy resources has increased gradually, and with the emergence of the concept of sustainable development, policies for energy diversity, renewable energy resources, transportation networks, and energy security have gained importance. For this reason, in this study due to the increasing importance of the energy issue in recent years and the geopolitical importance of the Black Sea basin, the energy policies of the Black Sea Economic Cooperation Organization and its studies on energy policies will be examined.