Ortaokul fen bilimleri ders kitaplarına yönelik öğretmen görüşlerinin ve öğrenci tutumlarının incelenmesi
A research of teacher's opinions and student attitudes on middle school science lesson textbooks
- Tez No: 711285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL GÖKHAN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırmada ortaokul fen bilimleri ders kitaplarının eğitimsel tasarımına yönelik öğretmen görüşlerinin ve öğrenci tutumlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada yer alan öğretmen görüşlerinin belirlenmesi için yarı yapılandırılmış görüşme formu ve öğrenci tutumlarını belirlemek için alanyazında yayımlanan ders kitaplarına yönelik öğrenci tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada yer alan öğretmen görüşme çalışmasının örneklemini Antalya ili Kumluca ilçesinde görev yapmakta olan 10 ortaokul fen bilimleri ders öğretmeni oluşturmaktadır. Öğrenci tutum ölçeği çalışma örneklemini Antalya ili Kumluca ilçesinde öğrenim gören 922 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada alanyazından elde edilen öğrenci tutum ölçeğinin çalışma örnekleminde geçerliliğini sağlamak amacıyla yapılan çalışmada toplanan veriler ile açımlayıcı faktör analizi (AFA) yapılmıştır. Tutum ölçeğinin belirlenen 5 alt faktörü üzerinde doğrulayıcı faktör analizleri (DFA) uygulanmış, ölçeğin yapı geçerliliği sağlanmıştır. Öğrenci tutumları belirleme çalışmasında elde edilen veriler ile betimsel analizler ve ANOVA testleri SPSS 23.0 ve LİSREL paket programları ile gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda elde edilen bulgular ile ortaokul fen bilimleri öğretmen görüşleri doğrultusunda ortaokul fen bilimleri ders kitaplarının eğitimsel tasarımının içerisinde yer alan içerik düzenleme stratejileri, öğretme öğrenme yöntemleri ve ölçme değerlendirme yeterlilikleri açısından geliştirilmesi gerektiği belirlenmiştir. Bunun yanı sıra ortaokul fen bilimleri ders kitaplarına yönelik öğrenci tutumlarının öğrenci sınıf düzeylerine göre farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, it is aimed to examine the views of teachers and student attitudes on the educational design of middle school science textbooks. A semi-structured interview form was used to define the views of the teachers in the study, and the student attitude scale towards the textbooks published in the literature was used to define the student attitudes. The sample of the teacher interview study included in the research consists of 10 middle school science teachers working in Antalya province Kumluca district. The sample of the student attitude scale study consists of 922 middle school students studying in Antalya province Kumluca district. In the study, exploratory factor analysis (EFA) was conducted with the data collected in the study to ensure the validity of the student attitude scale obtained from the literature in the study sample. Confirmatory factor analysis (CFA) were applied on the five sub-factors of the attitude scale, and the construct validity of the scale was ensured. Descriptive analyzes and ANOVA tests were carried out with the data obtained in the study of determining student attitudes, using SPSS 23.0 and LISREL package programs. With the findings obtained as a result of the analyzes, it was determined that the educational design of the secondary school science textbooks should be improved in terms of content arrangement strategies, teaching learning methods and assessment and evaluation competencies in line with the opinions of secondary school science teachers. In addition, it was concluded that student attitudes towards secondary school science textbooks differ according to student grade levels.