Milletlerarası ticari sözleşmelerden doğan uyuşmazlıklara Lex Mercatoria'nın uygulanması
- Tez No: 711289
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÇEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Çalışmanın amacı milletlerarası ticari sözleşmelerden doğan uyuşmazlıklara lex mercatoria'nın uygulanması konusunun incelenmesidir. Giriş ve sonuç bölümü hariç üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde genel olarak lex mercatoria hakkında bilgi vermek amaçlanmıştır. Bu kapsamda kısa bir tarihsel süreç anlatımına, lex mercatoria'nın hukuki niteliğine ve kaynaklarına yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde devlet mahkemelerinde, üçüncü bölümünde ise milletlerarası tahkimde lex mercatoria'nın milletlerarası ticari sözleşmelerden doğan uyuşmazlıklara hangi hallerde uygulanabileceğine dair inceleme ve değerlendirmelerde bulunulmuştur. Bu incelemeler yapılırken lex mercatoria kapsamında yer alan maddi hükümler ile ticari âdet ve teamüllerin ne şekilde milletlerarası ticari sözleşmelerden doğan uyuşmazlıkların esasına uygulanabilecekleri ayrı ayrı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the application of the lex mercatoria to the disputes that which arise out of international commercial contracts. Besides the introduction and conclusion the study consists three chapters. The first chapter aims to give information about the lex mercatoria in general. In this respect, a short account of the historical process of the lex mercatoria and its legal nature and sources are included. In the second and third chapter of the study, examinations and evaluations are conducted with regard to the circumstances in which the lex mercatoria can be applied to disputes arising out of international commercial contracts in state courts and international arbitration respectively. As these examinations were being made, material provisions within the scope of the lex mercatoria and how the commercial usages and practices can be applied to the disputes arising out of international commercial contracts are discussed separately.