Kripto paranın uluslararası ticari sözleşmelerde ödeme aracı olarak kullanılması ve bundan doğan uyuşmazlıkların çözümü
Use of cryptocurrency as a payment tool in international trade agreements and resolution of disputes arising from it
  1. Tez No: 977777
  2. Yazar: YAĞMUR NİSA AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS GÖLCÜKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda hukuk ve ticaret alanında çokça anılan kripto paranın; hukuki niteliği, özellikle uluslararası ticari sözleşmelerde ödeme aracı niteliğini haiz olup olmadığı ve ödeme aracı olarak kullanıldığı uluslararası ticari sözleşmelerden doğan uyuşmazlıkların çözümü tartışmalıdır. Bu tartışmanın kaynağı gerek Türk hukukunda gerekse uluslararası hukukta kripto paraya ilişkin hukuki düzenlemelerin yetersiz kalmasıdır. Çalışmamızda para kavramının ortaya çıkışından kripto paranın günümüzdeki konumuna ulaşıncaya dek olan sürece yer verilecek ve kripto paranın; hukuki niteliği, vasıflandırılması ve uluslararası ticarette ödeme aracı olarak kullanılmasından doğan uyuşmazlıklar tartışılacaktır. Bununla birlikte, kripto paranın ödeme aracı olarak kullanıldığı uluslararası ticari sözleşmelerden doğan uyuşmazlıkların, özellikle milletlerarası tahkim çerçevesinde, çözümüne ilişkin düzenlemelere, mevcut uygulamalara, öğreti görüşlerine ve önerilere yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Recently, cryptocurrency has become frequently mentioned in law and commerce. Its legal nature, particularly whether it qualifies as a means of payment in international commercial contracts, is debatable. This discussion arises from the inadequacy of legal regulations regarding cryptocurrencies in Turkish and international law. In our study, the evolution of money from its invention to the current position of cryptocurrencies will be covered. The legal nature of cryptocurrencies will be discussed. Moreover, the disputes that arise from the use of cryptocurrencies as an instrument of payment in international trade will be addressed. Additionally, the regulations concerning the resolution of disputes that arise from international commercial contracts that utilize cryptocurrencies as a means of payment, particularly within the context of international arbitration proceedings, will be addressed. Lastly, existing practices, doctrinal opinions, and recommendations will be included.