Sağlıklı ve gestasyonel diyabetli gebe kadınların serum D Vitamini düzeyleri ile beslenme durumlarının karşılaştırılması
Comparison of the serum Vitamin D levels and nutritional status of healthy pregnants and women with gestational diabetes mellitus
- Tez No: 383196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜLHAN SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Ede G. Sağlıklı ve gestasyonel diyabetli gebe kadınların serum D vitamini düzeyleri ile beslenme durumlarının karşılaştırılması. Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Diyetetik Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2015. Gestasyonel diabetes mellitus (GDM), gebelikte başlayan ve tanısı ilk kez gebelikte konulan çeşitli derecelerdeki glukoz tolerans bozukluğu ile karakterize önemli sağlık sorunlarından birisidir. Bu çalışma, sağlıklı ve GDM'li gebelerin beslenme durumlarını, diyet glisemik indeksi (Gİ), glisemik yükü (GY) ve serum D vitamini düzeylerini karşılaştırarak, GDM oluşumundaki muhtemel ilişkilerini belirlemek amacıyla, Ankara GATA Hastanesi Gebe Polikliniği'nde izlenen gönüllü 40 sağlıklı (kontrol) ve 40 GDM'li (vaka) gebe kadın olmak üzere toplam 80 gebe üzerinde yapılmıştır. Klinikte, fizik muayeneleri yapılan gebelerin genel özellikleri, besin tüketimleri ve beslenme durumları değerlendirilmiş, biyokimyasal analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ede G. Comparison of the serum vitamin D levels and nutritional status of healthy pregnants and women with gestational diabetes mellitus. Hacettepe University Graduate School of Health Sciences Master of Sciences Thesis in Dietetics Programme, Ankara, 2015. Gestational diabetes mellitus (GDM) is one of the most significant health problem which is defined as a glucose intolerance of any degree with onset or first recognition during pregnancy. The study was planned to compare the nutritional status, anthropometric measurements, several biochemical findings in special serum vitamin D levels of women with and without GDM and to determine the possible association between serum vitamin D levels, nutritional status, dietary glycemic index (GI), load (GL) during pregnancy and the development of gestational diabetes mellitus. The study conducted on 40 women with GDM as a case group and 40 healthy women as a control group recruiting from the Department of Obstetrics and Gynecology of Gulhane Military Medical Hospital in Ankara. General characteristics, food intake and physical activity level of pregnant women who were receiving prenatal care were assessed and their biochemical findings were analyzed. The average maternal age was 32.1±4.9 years among cases and 28.7±4.9 years among controls. Women in case group had a high prepregnancy BMI level (22.5%, obese) than women in control group (2.5%, obese) and the difference between the two groups was statistically significant (p=0.016). A rising amount in BMI and gestational weight gain was associated with a 5.60 and 9.00 fold higher rate of improving GDM respectively. In case group, 72.5% were classified as vitamin D deficient (≤20ng/dl) compared to 50.0% of control. Serum 25(OH)D3 below the insufficient level was associated with a 1.74 fold greater likelihood of gestational diabetes (OR 1.74; %95 GA, p=0.018).