Florürlü vernik uygulamasında ebeveyn reddini azaltmaya yönelik bir müdahale programının etkinliği
Effectiveness of an intervention program to reduce parental rejection in fluoride varnish application
  1. Tez No: 711295
  2. Yazar: ALİ TAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amaç: Florürlü vernik uygulamasında ebeveyn reddi olgusunu deneyimler ve karar süreçleri ile ortaya çıkarmak, florürlü vernik uygulaması konusunda bilgi ve tutumları belirlemeye yönelik bir ölçüm aracı geliştirmek ve florürlü vernik uygulamasında ebeveyn reddini azaltmaya yönelik bir müdahale programının etkinliğini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada çoklu yöntem araştırma deseni kullanıldı. Florürlü vernik uygulamasında ebeveyn reddi olgusunun açıklanmasına ilişkin 19 katılımcı ile fenomenolojik araştırma gerçekleştirildi. Ölçüm aracının geliştirme sürecinde 435 katılımcı ile metodolojik araştırma yürütüldü. Müdahale ve kontrol gruplu düzende 405 katılımcı ile girişimsel araştırma gerçekleştirildi. Girişimsel araştırmada müdahale grubuna, sunum ve soru cevap bölümünden oluşan, florürlü vernik uygulamasında ebeveyn reddini azaltmaya yönelik müdahale programı uygulandı. Bulgular: Müdahale grubunun, reddi azaltmaya yönelik uygulanan program öncesinde Florürlü Vernik Uygulamasında Ebeveyn Reddi Ölçeği puan ortalamaları ile kontrol grubunun puan ortalamaları arasında anlamlı bir farkın olmadığı gözlendi (p>0,05). Program sonrasında, bu ölçek için müdahale grubunun puan ortalamalarının, kontrol grubunun puan ortalamalarına göre anlamlı şekilde daha düşük olduğu tespit edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: To reveal the phenomenon of parental rejection in fluoride varnish application with experiences and decision processes, to develop a measurement tool to determine knowledge and attitudes about fluoride varnish application, and to examine the effectiveness of an intervention program to reduce parental rejection in fluoride varnish application. Materials and Methods: A multiple method research design was used in the study. Phenomenological research was conducted with 19 participants on the explanation of parental rejection in fluoride varnish application. Methodological research was conducted with 435 participants during the development process of the measurement tool. Interventional research was conducted with 405 participants from the intervention and control groups. In the interventional study, an intervention program to reduce parental rejection in fluoride varnish application, consisting of a presentation and a question-and-answer section, was applied to the intervention group. Results: It was observed that there was no significant difference between the mean scores of the Parental Rejection Scale in the Application of Fluoride Varnish in the intervention group and the control group before the intervention program applied to reduce rejection (p>0.05). After the interventionprogram, the mean score of the intervention group was significantly lower than the mean score of the control group (p0.05). 4 After the intervention program, it was determined that the Internal and External-Dentist subscale scores of the intervention group were higher than the control group.