Yapı üretiminde işçi verimliliğini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors affecting labour productivity in building production
  1. Tez No: 711298
  2. Yazar: EMRE ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, yapı üretiminde işçi verimliliğini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma üç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, konuyla ilgili literatürde yer alan çalışmalar incelenmiş ve çalışmalardan elde edilen bulgular esas alınarak işçi verimliliğini etkileyen faktörlerin belirlenmesine yönelik, işçilere ve teknik personele sorulmak üzere anketler hazırlanmıştır. İkinci aşamada, anket sonucu elde edilen verilere; önem indeksi, frekans indeksi, ciddiyet indeksi ve Krukal-Wallis analizi uygulanmıştır. Üçüncü aşamada ise, analiz sonucuna göre, her iki grup için işçi verimliliğini etkileyen faktörler önem ve ciddiyet indeksine bağlı rank sıralaması ve gruplararası görüş ayrılıkları irdelenmiştir. Sonuç olarak; her bir grup açısından; işçi verimliliğini etkileyen faktörlerin birbirleri açısından öncelikleri ve gruplara göre farklılıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the factors affecting labour productivity in structure production. The study consists of three stages. In the first stage, studies in the literature on the subject are examined and the findings obtained from the work were based on the determination of factors affecting labour productivity and questionnaires were prepared to be asked for labours and technical personnel. In the second stage, the data obtained as a result of the survey; Importance index, frequency index, severity index and Kruskal-Wallis analysis were applied. In the third stage, according to the results of the analysis, the rank order based on the importance and severity index of the factors affecting labour productivity for both groups and the differences of opinion between the groups were examined. As a result; in terms of each group; The factors affecting labour productivity are determined by the priorities and groups in terms of each other.