Manisa il merkezinde yaşayan 12-23 ay arasındaki çocuklarda aşılama oranları; Lot kalite araştırması
Vaccination rates in children between 12-23 months in Manisa city center; A lot quality technique survey
- Tez No: 711299
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA DEMİRCİ, DOÇ. DR. SALİHA ÖZPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Bu araştırma; 12-23 aylık çocuklarda aşı kapsayıcılığı, annelerin aşı tutumu, aşı kapsayıcılığı ile aşı tutumu arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: 12-23 ay arasındaki çocukların aşılama durumlarını incelemeye yönelik yapılan araştırmada lot kalite tekniği kullanılmıştır. Çalışma Ocak 2019-Mart 2020 tarihleri arasında yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında; Tanıtıcı Bilgi Formu, Çocuk Aşılama Bilgi Formu, Anne Aşı Bilgi Formu ve Aşı Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Örneklem grubundaki çocukların %52,1'i kız çocuğudur ve yaş ortalamaları (ay) 17,30± 3,6'dır. Tam aşılı çocuk oranı %99, 12-23 aylarda yapılması gereken aşılarda ise bu oran %92,3'dür. Aşı kartı ve anne beyanına göre çocukların aşılanma oranları Hep-B 1. dozu %100, 2. %99,3, 3. %98,8'dir. BCG %99,1; DBT-İPA-Hib 1.doz %99,1, 2. %99, 3. %98,3, rapel dozu %96,3'dür. KPA 1.dozu %99,1, 2.doz %99,1, rapel dozu %97,8'dir. OPA 1.dozu %98,5, 2.dozu %96,6'dır. KKK ve suçiçeği aşıları %98,1., Hep-A 1. dozu %96,6'dır. Şehzadeler ilçesi Hep-B aşısı devamsızlık hızı %1, DBT-İPA-Hib %0,5, Hep-B 1 -OPA 1 %1,0, Hep-B 1 – KKK %2,6, Hep-B 1 - DBT-İPA-Hib Rapel %6,1'dir. Yunusemre ilçesi Hep-B aşısı devamsızlık hızı %1, Hep-B 1 -OPA 1 %0,5, Hep-B 1-KKK %1,4, Hep-B 1 - DBT-İPA-Hib Rapel %2,4'dür. Zamanında aşılama yüzdesi Şehzadeler ilçesi 4., 5. ve Yunusemre ilçesinde 5. lotta %93,3'dür. Annelerin %82'si aşılar ve aşılama ile ilgili bilgi almıştır. Annelerin aşı tutumu ile göç durumu, sosyal güvence, çalışma durumu ve gelir algısı arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Sonuçlar: 12-23 yaş çocuklarda Şehzadeler ve Yunusemre ilçelerine ait aşılama oranları Türkiye Genel Bağışıklama Programı hedeflerinin üzerindedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to determine the relationship between vaccination coverage, mothers' vaccination attitude, and vaccination coverage and vaccination attitude in 12-23 months old children. Material and Method: The lot quality technique was used in the study conducted to examine the vaccination status of children between 12-23 months. The study was carried out between January 2019 and March 2020. In the collection of data, Introductory Information Form, Child Vaccination Information Form, Maternal Vaccination Information Form, and Vaccination Attitude Scale were used. Findings: 52,1% of the children in the sample group were girls, and their mean age (months) was 17,30±3,6. The rate of fully vaccinated children is 99%, and this rate is 92,3% for the vaccines that should be given in 12-23 months. According to the vaccination card and mother's declaration, the vaccination rates of the children are 100% for the 1st dose of Hep-B, 99,3% for the 2nd dose, and 98,8% for the 3rd dose. The rate of BCG vaccination is 99,1%, while the rate of DTaP-IPV-Hib is 99,1%for the 1st dose, 99% for the 2nd dose, 98,3% for the 3rd dose, and 96,3% for the booster dose. The first dose of PCV is 99,1%, the 2nd dose is 99,1%, and the booster dose is 97,8%. The first dose of OPA is 98,5%, and 2nd dose is 96,6%. MMR and varicella vaccines are 98,1%, and the first dose of Hep-A is 96,6%. In the Şehzadeler district, the Hep-B vaccine absence rate is 1%, 0,5% for DTaP-IPV-Hib, 1,0% for Hep-B 1 and OPA 1, 2,6% for Hep-B 1 and MMR, and 6.1% for Hep-B 1 and DTaP-IPV-Hib booster. In the Yunusemre district, the Hep-B vaccine absence rate is 1%, 0,5% for Hep-B 1 and OPA 1, 1,4% for Hep-B 1 and MMR, and 2,4% for Hep-B 1 and DTaP-IPV-Hib Booster. The percentage of on-time vaccination is 93,3% in the 4th and 5th lots in the Şehzadeler district and in the 5th lot in the Yunusemre district. 82% of the mothers received information about vaccines and vaccination. A statistically significant difference was found between mothers' vaccination attitudes and their perception of immigration, social security, employment, and income level. Conclusion: Vaccination rates for children aged 12-23 in Şehzadeler and Yunusemre districts are above Turkey's National Immunization Program targets.