Dövüş sporcularının dikkat ve psikolojik beceri düzeylerinin incelenmesi
An examination of the attention and psychological skill levels of combat athletes
  1. Tez No: 909729
  2. Yazar: HALİL GÜLSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ERİM ERHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı dövüş sporları ile ilgilenen dört farklı branştan ( Boks, Kick Boks, Muay Thai ve Taekwondo) sporcularının psikolojik beceri ve dikkat düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelenmektir. Araştırmaya toplam %61,2 erkek, %38,8 kadın olmak üzere 85 sporcu katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, d2 dikkat testi ve sporcuların psikolojik becerilerini değerlendirme ölçeği kullanılmıştır. Karşılaştırılmasında ikili gruplar için Independent Samples T Test, üç ve daha fazla gruplar için One Way Anova testi uygulanmıştır. One Way Anova testi sonucunda anlamlı farklılıkların hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için Post Hoc testlerinden Tukey yapılmıştır. Ayrıca katılımcıların dikkat ve psikolojik beceri düzeyleri arasındaki ilişkinin saptanması için Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular ışığında, spor branşları ve cinsiyet arasında anlamlı farklar tespit edilmiştir. Geriye kalan eğitim durumu, sporcu lisansı, baskın el, katılımcı yaşı, haftalık antrenman gün sayısı, günlük antrenman saati arasında nadir olarak alt boyutlarında anlamlı farklar tespit edilmiştir. Spor derecesi arasında ise herhangi bir anlamlı fark bulunmamıştır. Sonuç olarak muay thai branşı dikkat puanları diğer branşlara oranla daha yüksek olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the relationship between psychological skills and attention levels of athletes from four different combat sports disciplines (Boxing, Kickboxing, Muay Thai, and Taekwondo). A total of 85 athletes participated in the study, with 61.2% male and 38.8% female. Personal information form, d2 attention test, and athletes' psychological skill assessment scale were used as data collection tools. Independent Samples T Test was applied for pairwise comparisons, and One Way Anova test was used for three or more groups. Post Hoc tests of Tukey were conducted to determine which groups had significant differences. Additionally, Pearson Correlation analysis was applied to determine the relationship between participants' attention and psychological skill levels. In the light of the findings, significant differences were found between sports branches and gender. Significant differences were found between the remaining sub-dimensions of education level, athlete license, dominant hand, participant age, number of training days per week, and daily training hours. No significant difference was found between sport level. As a result, attention scores of muay thai branch were found to be higher than other branches compared to other branches.