2019-2020 futbol sezonunda Avrupa'daki üç ligde atılan gollerin incelenmesi
A review of the goals in three leagues in Europe in the 2019-2020 football season
- Tez No: 711320
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN ÜNVEREN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2019-2020 futbol sezonunda Avrupa'daki üç futbol liginde atılan gollerin bazı değişkenlere göre incelemesini yapmaktır. Araştırmanın evrenini Avrupa liglerinde atılan goller oluştururken, örneklemi ise İngiltere Premier Ligi, İspanya La Liga ve Türkiye Süper Ligi'nde atılan tüm goller oluşturmaktadır. Üç ligde toplam 1066 maç oynanmış olup, bu maçlarda atılan 2851 gol incelenmeye alınmıştır. Bu gollerin istatistikleri bazı parametrelere ve değişkenlere göre analiz edilmiştir. Video analiz yöntemi ile izlenen bulgular, kâğıt kalem yöntemi ile kayıt altına alınıp, sonrasında verilerin analizi için bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Verilerin düzenlenmesinde, grafiklerin çiziminde, tabloların oluşturulmasında ve verilerin analizinde MS Excel programı kullanılmıştır. Atılan golleri taktik açıdan incelemek için toplanan verilerin frekans ve yüzde (%) değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca çalışmanın istatiksel analizlerinde SPSS 22 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the goals scored in three football leagues in Europe in the 2019-2020 football season according to some variables. While the universe of the research is the goals scored in the European leagues, the sample consists of all goals scored in the English Premier League, Spanish La Liga and Turkish Super League. A total of 1066 matches were played in three leagues, and 2851 goals scored in these matches were examined. The statistics of these goals were analyzed according to some parameters and variables. The findings, which were followed by the video analysis method, were recorded with the paper and pencil method, and then transferred to the computer environment for data analysis. MS Excel program was used in the arrangement of the data, the drawing of the graphs, the creation of the tables and the analysis of the data. Frequency and percentage (%) values of the collected data were calculated in order to examine the goals scored from a tactical point of view. The frequency and percentage (%) values of the collected data were calculated in order to examine the goals scored from a tactical point of view. In addition, SPSS 22 package program was used in the statistical analysis of the study.