İki boyutlu Van der Waals heteroyapılara ait magnetik özelliklerin ilk ilkesel yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the magnetic properties of two dimensional Van der Waals heterostructures with first principles methods
  1. Tez No: 711319
  2. Yazar: DOĞUKAN LELOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN BORA ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez kapsamında, yoğunluk fonksiyonel teorisine dayanan ilk ilkesel hesaplamalar ile BSb/CrP heteroyapının yapısal, elektronik ve magnetik özellikleri incelenmiştir. Yapısal olarak dört farklı yığın (stack) oluşturulmuş ve her biri için dinamik olarak kararlı olup olmadıkları incelenmiştir. BSb ve CrP yapıları tek tabaka olarak incelendiğinde BSb yarıiletken, CrP ise metalik özellik gösterirken BSb' yi alttaş olarak kullanıp üzerine CrP eklenerek bir heteroyapı elde edildiğinde elektronik özelliklerinin nasıl değiştiği gözlenmiştir ayrıca bu elektronik özelliklerin gerinme (strain) etkisi altında nasıl değiştiği araştırılmıştır. Bu incelemelere ek olarak yapı ile ilgili yük analizi ve yük yoğunluğu hesaplamaları yapılmış olup, doğrusal yanıt kuramı (linear response theory) ile U değerinin 4.1 eV olduğu belirlenmiştir. Yapının magnetik olarak FM taban durumunda olmasıyla birlikte değiş-tokuş ve anizotropi terimleri Heisenberg Hamiltonyeni kullanılarak hesaplanmıştır. Hesaplanan bu parametrelerle elde edilen Curie sıcaklığının pristin magnetik tabakanın sahip olduğu Curie sıcaklığından farklı olduğu görülmüştür. Tüm bu analizler çekme (tensile) ve itme (compressive) gerinmesi altında da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structural, electronic, and magnetic properties of the BSb/CrP heterostructure were investigated with the first principle calculations based on density functional theory. Structurally, four different stacks were created, and it was examined whether they were dynamically stable for each. When BSb and CrP structures are examined as a single layer, BSb shows semiconductor properties and CrP has metallic properties. In addition to these examinations, load analysis and load density calculations related to the structure were made, and the U value was determined to be 4.1 eV with linear response theory. The exchange and anisotropy terms are calculated using the Heisenberg Hamiltonian with the magnetic ground-state FM structure. It has been observed that the Curie temperature obtained with these calculated parameters is different from the Curie temperature of the pristine magnetic layer. All these analyses were also examined under tensile and compressive strain.