Farklı liglerdeki maçların maç analizi yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of matches in different leagues with match analysis method
- Tez No: 903644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı, Avrupa'nın beş büyük futbol ligi ile Türkiye ligini maç analizi yöntemiyle değerlendirip, müsabaka parametrelerini birbirleri ile karşılaştırmaktır. Araştırma; İngiltere Premier Ligi, İtalya Serie A, İspanya La Liga, Almanya Bundesliga, Fransa Ligue 1 ve Türkiye Süper Ligi 2019-2020 ve 2020-2021 sezonlarını kapsamaktadır. Araştırmada InStat verileri kullanılmış olup; seçili bağımlı değişkenlerin arasında elde edilen fark puanlarına göre hangi ülke liginin önde olduğunu belirlemek için sezon içi gruplar arası karşılaştırmalar yapılmıştır. Bağımlı değişkenlere ait veri setlerinin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro Wilk Testi sınanmış ve SPSS 23 yazılımı kullanılmıştır. İkiden fazla grubun karşılaştırmaları ve İlişkisiz Örneklemler için Tek Yönlü MANOVA; ikili karşılaştırmalarda ise Tek Yönlü ANOVA ve Mann Whitney-U Testleri uygulanmıştır. Pas, şut, korner, ofsayt vb. 20 farklı parametre üzerinden yapılan karşılaştırmalarda; 2019-2020 sezonunda Türkiye Süper Ligine ait verilerin diğer tüm ülke liglerinden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir fark ortaya koyduğu ve bu farkın Türkiye Süper Ligi aleyhinde olduğu görülmüştür. 2020-2021 sezonunda ise Türkiye ligi takımlarının ortalama instat endeks değerlerinin genel olarak ülkeler arası liglerde farklı sonuçlar ortaya koyduğu ancak Türkiye-İspanya, Fransa-Almanya, Fransa-İtalya, Almanya-İtalya ülkelerinin liglerine ait takımların ortalama instat endeks değerlerinin birbirine benzer olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the five major European soccer leagues and the Turkish league by using match analysis method and to compare the competition parameters with each other. The study covers the 2019-2020 and 2020-2021 seasons of English Premier League, Italian Serie A, Spanish La Liga, German Bundesliga, French Ligue 1 and Turkish Super League. In the research, InStat data were used and in-season inter-group comparisons were made to determine which country's league is ahead according to the difference scores obtained between the selected dependent variables. The Shapiro Wilk Test was used to test whether the data sets of the dependent variables were normally distributed and SPSS 23 software was used. One-Way MANOVA for Unrelated Samples and comparisons of more than two groups; One-Way ANOVA and Mann Whitney-U Tests were applied for pairwise comparisons. In the comparisons made on 20 different parameters such as passing, shooting, corners, offside, etc.; it was seen that the data of the Turkish Super League in the 2019-2020 season revealed a statistically significant difference from all other country leagues and this difference was against the Turkish Super League. In the 2020-2021 season, it was concluded that the average instat index values of the Turkish league teams generally showed different results in cross-country leagues, but the average instat index values of the teams belonging to the leagues of Turkey-Spain, France-Germany, France-Italy, Germany-Italy countries were similar to each other.