Türk sigorta şirketlerindeki riskler ve risk yönetiminin anket çalışması ile analizi
Analysis of risks and risk management in Turkish insurance companies by survey study
- Tez No: 642674
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ÖZYÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sigorta ve Risk Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Sigortacılık sektörü, küresel riskleri üstlenen ve ekonomik kayıpları minimuma indiren bir sektör olduğu için gerek finansal sistemin gerekse ekonominin temel taşlarından biridir. Yaşanan hasarların sigorta şirketleri tarafından hemen tazmin edilmesi, yatırımcıların faaliyetlerine kaldığı yerden devam etmesi anlamına gelmektedir. Hem prim üretimi ile ekonomiye katkısı, hem de oluşan hasarların tazmini neticesi yatırımcılara destek olması nedeniyle sigortacılık sektörü ülke ekonomisinin gelişimi açısından çok önemlidir. Ancak sigorta sektörü hem üstlendiği riskler hem de karşılaştığı diğer riskler nedeniyle, çok sayıda risklerle karşı karşıyadır. Bu nedenle, sigorta şirketlerindeki risk yönetiminin güçlü olması, ülke ekonomisinin gelişimine temel teşkil etmesi açısından önem arz etmektedir. Risk yönetimi süreci, sigorta şirketlerinin işlerini optimum düzeyde yürütmesi, stratejik hedeflerine ve varlığına etki edebilecek risklerin belirlenmesi, ölçülmesi, azaltması ve kontrol altına almasını sağlar. Bu çalışmanın amacı, Türk sigorta şirketlerinin karşı karşıya kaldığı riskleri ve bu önemli risklerle mücadele etmek için üstlenilen risk yönetim davranış ve yaklaşımlarını, yapılan bir anket uygulaması ile araştırmaktır. Anket çalışmasında sigorta şirketlerinin risk yönetim departmanı yapılanmaları, sigorta şirketlerinin öngördükleri riskler ile bu risklere karşı stratejileri ve sigorta şirketlerinin risk yönetimi yapmak üzere kendi satın aldıkları sigorta poliçeleri ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Anket sonuçlarındaki önemli bulgular arasında, Sigorta şirketlerinin öngördükleri en yüksek riskler sırasıyla“Faiz oranı ve döviz dalgalanması, politik riskler, ekonomik yavaşlama, ekonomik kriz, yasal düzenleme değişiklikleri, siber saldırılar, mevzuata uyumsuzluk, artan rekabet, dijitalleşme/insurtech (sigorta teknolojileri) ve iş sürekliliği kesintisi riskleri”olduğu ayrıca, Türk Sigorta sektörünün, dünya sigorta sektöründe ve Türk finans sektörü içinde küçük bir paya sahip olmasına rağmen risk yönetimi yapılanmaları açısından güçlü bir yapıya sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Insurance industry is one of the cornerstones of both the financial system and the economy as it undertakes global risks and minimizes losses. The compensation of major losses by insurance companies means rapid recovery and resumption for investors. The insurance sector is very important for the development of the country's economy as it contributes premium volume and its support to investors as for compensation of the losses. However, the insurance sector faces a great deal of risks. Therefore, it is of importance for insurance companies to have a robust risk management system to constitute a basis for the growth of economy. Risk management enables insurance companies to identify measuring and analyzing risks, safeguard their assets, minimize potential risks and take them under control. The aim of this study is the evaluation of the risks assumed by insurance companies in Turkey and their risk management perspectives to struggle such major risks through a survey. This survey makes an evaluation about how insurance companies' risk management departments are structured, risks that insurance companies foresee, their strategies to deal with such risks. Among the important findings of the survey; Top 10 risks for insurance companies are:“interest rate and foreign exchange rate fluctuation, political risks, economic slowdown, economic crisis, regulations, cyber-attacks, incompliance with the applicable legislation, increasing competition, digitalization/insurtech, business continuity interruption”and the second finding is Turkish insurance industry's risk management set-up has a robust structure even though it has a small share in global insurance market and Turkish financial sector.