Yetişkinlerin fiziksel aktivite düzeyleri ile egzersize yönelik yarar/engel algılarının ve fiziksel benlik algılarının arasındaki ilişkinin incelenmesi
Research of the relationship between adults' physical activity levels and exercise benefit/barrier perceptions and physical self-perception
- Tez No: 711339
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT YARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma, yetişkinlerin fiziksel aktivite düzeyleri, düzenli egzersiz alışkanlıkları ile egzersiz algılarını, benlik algılarını, onları etkileyen faktörleri belirlemek ve aralarındaki ilişkileri incelemek amacıyla yapıldı. Katılımcıların yaş, boy, cinsiyet, BKİ, meslek ve düzenli egzersiz alışkanlık verileri sorgulandı. Katılımcılar uluslararası fiziksel aktivite anketi, egzersiz yarar/ engel algısı anketi ve fiziksel benlik algısı anketi kullanılarak değerlendirildi. Çalışmaya katılan bireyler uluslararası fiziksel aktivite anketi sonuçlarına göre üç gruba ayrıldı. Fiziksel inaktif grup 111 kişi, minimal aktif grup 108 kişi ve çok aktif grup 24 kişi çalışmaya katıldı.Katılımcıların fiziksel aktivite düzeylerine göre egzersiz yarar/engel algıları karşılaştırıldığında; egzersiz yarar algıları ve fiziksel aktivite düzeyleri arasında (p:0.003),egzersiz engel algısı ve fiziksel aktivite arasında (p:0.036) anlamlı fark bulundu. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeylerine göre fiziksel benlik algıları karşılaştırıldığında; benlik algısı alt parametrelerinden spor yeteneği, fiziksel kondisyon, genel fiziksel yeterlilik ve kuvvet parametreleri için (p< 0.001; p< 0.001; p:0.003; p: 0.013) anlamlı fark bulundu. Vücut çekiciliği parametresi için anlamlı bir fark bulunmadı (p:0.351). Düzenli egzersiz alışkanlığına göre egzersiz yarar/engel algıları karşılaştırıldığında; egzersiz yarar algıları ve düzenli egzersiz alışkanlığı arasında anlamlı fark bulundu. Egzersiz engel algıları ve düzenli egzersiz arasında anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the physical activity levels, regular exercise habits and exercise perceptions, self-perceptions, the factors affecting them and to examine the relationships between them. Participants' age, height, gender, BMI, occupation and regular exercise habits were questioned. Participants were evaluated using the international physical activity questionnaire, the exercise benefit/obstacle perception questionnaire, and the physical self-perception questionnaire. The individuals participating in the study were divided into three groups according to the results of the international physical activity survey. 111 people in the physical inactive group, 108 people in the minimally active group, and 24 people in the very active group participated in the study. When the participants' perceptions of exercise benefit/obstacle were compared according to their physical activity levels; A significant difference was found between the perceptions of exercise benefit and physical activity levels (p:0.003), and between the perception of exercise barriers and physical activity (p:0.036).