Akıllı telefon kullanıcılarının akıllı telefon bağımlılık düzeyi, fiziksel aktivite düzeyi, yaşam kalitesi ve uyku kalitesinin incelenmesi
Investigation of smartphone addiction level, physical activity level, quality of life and sleep quality of smartphone users
  1. Tez No: 711342
  2. Yazar: MERVE TUĞÇE OBUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT YARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Akıllı telefon bağımlılığı günümüzde giderek yaygınlaşan bir sorundur ve kişilerin fiziksel aktivite düzeyini, uyku ve yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Çalışmamızın amacı farklı yaş gruplarındaki akıllı telefon kullanıcılarının akıllı telefon bağımlılığı ile fiziksel aktivite, uyku ve yaşam kalitelerini incelemektir. Çalışmaya akıllı telefon kullanan 14- 65 yaş arası 779 kişi dahil edildi. Çalışmamızda akıllı telefon bağımlılığı Akıllı Telefon Bağımlılık Anketi-Kısa Formu, fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu, yaşam kalitesi SF12 Yaşam Kalitesi Anketi, uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ile değerlendirildi. Çalışmadan elde ettiğimiz veriler incelendiğinde akıllı telefon bağımlılığı ile cinsiyet, bir işte çalışıp çalışmama, gelir düzeyi ve kişinin hastalığı olup olmaması arasında anlamlı bir fark olmadığı görüldü (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Smartphone addiction is an increasingly common problem today and significantly affects the physical activity level, sleep quality and quality of life of people. The aim of our study was to examine smartphone addiction and physical activity, sleep quality and quality of life of smartphone users in different age groups. A total of 779 people between the ages of 14 and 65 using smartphones were included in the study. In our study, we use Smartphone Addiction Questionnaire-Short Form, International Physical Activity Questionnaire-Short Form, SF12 Quality of Life Questionnaire, Pittsburgh Sleep Quality Index. When the data were examined, it was seen that there was no significant difference between smartphone addiction and gender, whether or not to work, income level and whether the person had a disease or not. (p>0.05).