İbn Ebî Zemenîn'in Tefsîru'l-Kur'âni'l-'Azîz isimli eserinin kırâat bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of Ibn Abi Zamannin's work named 'Tafsir al-Quran al-Azim' in the context of qiraat
  1. Tez No: 711367
  2. Yazar: ERGÜN BULUNMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Endülüs Emevî Devletinin en parlak dönemi, h. IV. asrı da içine alan halifeler dönemdir. Bu dönemde Kurtubâ Avrupa'nın en gözde kültür ve medeniyet merkezlerinden biri haline gelmiştir. Endülüs'ün kültürel ve ilmi açıdan altın çağını yaşadığı bu dönem, toplumun her bir ferdini etkilediği gibi Müellifimizin İbn Ebî Zemenîn'i de müspet yönde etkilemiştir. İlk eğitimini babasından alan İbn Ebî Zemenîn'in hayatına genel olarak baktığımızda, özellikle fıkıh, tefsir, hadis, edebiyat ve tasavvuf gibi daha birçok alanda eser telif etmiş olduğu görülmektedir. Müellifimiz İbn Ebî Zemenîn“Tefsîru'l-Kur'âni'l-'Azîz”isimli eserinde, sadece mütevâtir kırâatları zikretmekle yetinmemiş, şâz, müdrec ve mevzû kırâatlara da yer vermiştir. Bunlarla beraber sahâbe, tabiîn ve dilcilerden nakletmiş olduğu kırâat farklılıklarını da tefsirine almıştır. Çalışmamızda âyetleri kırâat aşere açısından ele alarak mütevâtir, şâz, mevzu ve müdrec kırâatlari, bununla birlikte özel Mushaf-ı olan sahabilerden nakledilen vecihleri incelemeye ve kaynaklarını belirtmeye gayret ettik.
Özet (Çeviri)
The golden age of Umayyad State of Al-Andalus started with the period that also contains the 4th century. At this age, Kurtuba became one of Europe's most popular centres of culture and civilization. The Al-Andalus, just like it affected every member of society, also affected our author Ibn Abi Zamanin. The author Ibn Abi Zamanin, who received his primary education from his father, also wrote books in various branches of Islamic knowledge; such as fiqh, tafsir and hadith. In his work named“Tafsir Al-Quran Al-Aziz”, he not only mentioned mutawatir qiraats, but also included shaz, mawzû and mudrec qiraats. In addition to these, he also included the differences in qiraat that he conveyed from the Companions, Tabin and linguists. In this study, we've tried to examine the verses in terms of qiraat al-ashare and examine the mutawatir, shaz, mawzû and mudrec qiraats, as well as aspects transmitted from the companions who have special mushafs.