Binalarda ısıtma ve soğutma ihtiyacının karşılanması için Promethee yöntemi ile VRF klima sistemi uygulayıcı firma seçimi
Choosing of VRF air conditioning system's implementer company for cooling and heating in buildings by using Promethee method
- Tez No: 711369
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TANSEL İÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artan yaşam standartları sadece ısıtmayı ihtiyaç olmaktan çıkarmıştır. İnsanlar evlerinde, işyerlerinde gittikleri eğlence mekanlarında ihtiyaçlarına göre ısıtma ve soğutma konforu talep etmektedir. Japonya'da geliştirilen VRF sistemlerinin, teknolojisi sayesinde tek bir dış üniteye bağlı birden fazla iç ünitenin bireysel olarak kontrol edilerek farklı sıcaklıklarda çalıştırılabilmesi bu sistemin en önemli tercih sebebidir. Son yıllarda pek çok yeni firma, VRF Klima Sistemleri üreticisi ve uygulayıcısı olarak sektörde yerini almıştır. İlk kurulum maliyetleri yüksek olan bu sistem için en iyi üretici ve uygulayıcı firmayı alternatifler arasından seçmek karar vericiler için zorlaşmıştır. Bu tez çalışmasında, binalarda ısıtma ve soğutma ihtiyacını karşılamak için kullanılan, iki borulu ısıtma ve soğutma yapabilen Isı Pompalı VRF Sistemleri için uygulayıcı firma seçimine yönelik bir çok kriterli karar verme (ÇKKV) modeli önerilmektedir. Uygulayıcı firma seçimi için VRF sistemlerinin çalışması ve yapısı incelenerek seçim kriterleri ve seçim alternatifleri olan 15 adet firma belirlenmiştir. ÇKKV yöntemlerinden PROMETHEE yöntemi ile 3 farklı bina için bina özelliklerine ve iklim şartlarına göre kriter ağırlıkları değiştirilerek, firmalar arası sıralama ve karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışmada 'Visual Promethee Academic' versiyonu kullanılmıştır. Çalışma sonucunda üç binanın konum ve yapısına göre kriter ağırlıklarının değiştirilmesinin her bina için farklı VRF sistemi uygulayıcı firma sıralaması oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As the improved technology increases in living standards took out the heating to be the only necessity. People claimed to have cooling and heating comfort according to their requirements at their offices and places of entertainment. VRF systems have variable flow technology. It was developed in Japan to allow the independent control of each multiple unit connected to the outside unit. Each inner unit can operate at different temperature levels. In recent years, new companies placed in the VRF System sector. As a result, it became a complex task for the administrators to decide which is the most suitable implementer out of the alternatives. We proposed a multi-criteria decision-making model to select the most suitable Heat-Pump VRF System implementer company. Election criteria for choosing the implementer company are determined using the working principles and structures of VRF Systems. Election criteria are listed in excel and determined by investigating the updated product catalogs of each company. We compare and rank three different building alternative VRFs as changing criterion weight based on their climate conditions and building qualities by using Promethee Method. The Visual Promethee Academic version is used to create the best implementer company ranking in this study.