Obez ve obez olmayan bireylerde erken travmatik yaşantılar ve duygu düzenleme becerileri
Early traumatic experiences and emotion regulation skills in obese and no-obese individuals
- Tez No: 711374
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Psikoloji, Nursing, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çocukluk çağı travmalarının, yetişkin obezitesi açısından önemli bir psikolojik risk etmeni olduğu ve erken dönemde yaşanan travmaların duygu düzenleme becerilerinin gelişimini olumsuz etkilediği bilinmektedir. Türkiye'deki yüksek obezite prevelansı göz önünde bulundurularak yapılan bu çalışmada; obez ve obez olmayan bireylerde çocukluk çağı travması ve duygu düzenleme becerileri açısından fark olup olmadığı ve travma ile duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı bu kesitsel çalışmada, 15.02.2020- 01.06.2020 tarihleri arasında İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi genel cerrahi polikliniğine başvuran, Beden Kitle İndeksi (BKİ) ≥ 30 olan 52 kişi çalışma grubuna ve BKI ≤ 25 kg/m2 58 kişi kontrol grubuna alınmıştır. Araştırma verileri, Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ) ve Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği (DDBÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler (mean, medyan, min.-max. değerleri, standart sapma vb.) Bağımsız t testi, Ki-Kare testi, Pearson Korelasyon Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Bu çalışmada; obez gruptaki bireylerin %65,4'ünü, obez olmayan gruptakilerin ise %67,2'sini kadınlar oluşturmaktadır. Obez bireylerde ailede obezite öyküsünün varlığı ve duygusal durumda yeme anlamlı derecede yüksektir (p0,05). Sonuç olarak, obez bireylerde çocukluk çağında yaşanılan travmalar arttıkça duygu düzenleme becerilerinin azaldığı saptanmıştır. Bu nedenle obezite tedavisinde, çocukluk çağı travma deneyimlerinin dikkate alınarak terapötik ilişkinin kurulması ve duygu düzenleme becerilerinin geliştirilmesine yönelik uygulamaların tedavi planı içinde bulundurulması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
It is known that childhood traumas are an important psychological risk factor for adult obesity and that childhood traumas negatively affect the development of emotion regulation skills. Considering the high prevalence of obesity in Turkey, in this study; It was aimed to determine whether there is a difference between obese and non-obese individuals in terms of childhood trauma and emotion regulation skills and to determine the relationship between trauma and emotion regulation skills. In this cross-sectional study using the quantitative research method, 52 patients with Body Mass Index (BMI) ≥ 30 were included in the study group and 58 patients with BMI ≤ 25 kg/ m2 were included in the control group from the patients who applied to the Istanbul Health Sciences University Bağcılar Training and Research Hospital General Surgery Polyclinic between the dates of 15.02.2020 and 01.06.2020. The research data were obtained by using the Information Form, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), and Emotion Regulation Skills Questionnaire (ERSQ). In the analysis of the data; Descriptive statistics (mean, median, min.-max. values, standard deviation, etc.) Independent t-test, Chi-Square test, Pearson Correlation Analysis, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used. In this study; 65.4% of the individuals in the obese group and 67.2% of the individuals in the non-obese group are women. The presence of a family history of obesity and emotional eating were significantly higher in obese individuals (p0.05). As a result, it was determined that as childhood traumas increase in obese individuals, their emotion regulation skills decrease. Therefore, in the treatment of obesity, it may be recommended to include practices for establishing a therapeutic relationship and developing emotion regulation skills, taking into account childhood trauma experiences, in the treatment plan.