Production of phenylpyruvic acid and phytase by microbial fermentation
Fenilpirüvik asit ve fitazın mikrobiyal fermantasyonla üretimi
  1. Tez No: 711403
  2. Yazar: HASAN BUĞRA ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The Pennsylvania State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Yem ve gıda katkı maddeleri, diyetlerin kalitesini artırmak için endüstride oldukça popülerdir. Besin kalitesini arttırma, renklendirme, lezzet arttırma, antimikrobiyal etkiler, koyulaştırma, stabilizasyon, raf ömrünü arttırma ve kalori azaltma gibi çeşitli uygulamalar için kullanılırlar. Bunların arasında fenilpiruvik asit (PPA) ve fitaz, önemli yem ve gıda katkı maddelerinden sadece ikisidir. PPA ve fitazın endüstride oldukça önemli uygulamaları vardır. PPA, çevre üzerindeki olumsuz etkileri önleme amaçlı gübrede aşırı azot birikimini azaltmak için yemlerde fenilalanin yerine deneysel olarak kullanılmaktadır. PPA ayrıca böbrek hastalarının diyetlerinde vücuttaki üre birikimini azaltmak için de kullanılmaktadır. Ek olarak, PPA, peynir ve şarap üretimi için belirli bir tat ve aroma oluşturmak için çok önemli bir bileşik olarak da kullanılmaktadır. Fitaz ise, bağırsakta iki değerlikli iyonları, amino asitleri ve proteinleri bağlayaran bir anti-besin maddesi olan fitatı parçalar. Ayrıca fitaz, flora ve faunanın değişmesine neden olabilecek gübrede aşırı fosfor birikimini azaltmak için tek mideli hayvanların beslenmesinde kullanılan önemli bir katkı maddesidir. Bu nedenle, bu araştırmanın amacı, büyüme ve fermantasyon ortamı parametrelerini optimize ederek ve ayrıca biyoreaktörlerde çeşitli fermantasyon modları yürüterek PPA ve fitaz üretimlerini arttırmaktır. Ek olarak, iki mikropartikülün (talcum ve alüminyum oksit) fungal fitaz üretimi üzerindeki etkisi de incelenmiştir. PPA fermantasyonu için ilk olarak literatür taramasına dayalı olarak dört mikrobiyal suş (Morganella morganii, Zygosaccharomyces rouxii, Proteus vulgaris ve Corynebacterium glutamicum) kullanılarak suş seçimi yapılmış ve çalkalamalı flask PPA üretiminde en iyi mikroorganizma olarak P. vulgaris seçilmiştir (358 mg/L). Daha sonra sıcaklık, pH ve havalandırma gibi büyüme parametreleri PPA ve biyokütle üretimi Response Surface Methodology (RSM) kullanılarak biyoreaktörlerde optimize edildi. Optimum koşullar PPA üretimi için 34.5°C, 5.12 pH ve 0.5 vvm havalandırma, biyokütle üretimi için 36.9oC, pH 6.87 ve 0.96 vvm havalandırma olarak belirlendi. Optimum koşullar altında 1054 mg/L PPA ve 3.25 g/L biyokütle üretimleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Feed and food additives are very popular in industry to increase the quality of diets. They have been used for various applications such as nutritional quality enhancing, coloring, flavor enhancing, antimicrobial effects, thickening, stabilization, increasing shelf-life, and calorie reducing.Phenylpyruvic acid (PPA) and phytase are just two of the important feed and food additives. PPA and phytase have important applications in the industry. PPA is being experimentally used as a substitute for phenylalanine in feeds to decrease excessive nitrogen accumulation in the manure to prevent negative effects on the environment. PPA is also used for kidney patient's diets to decrease urea accumulation in the body. Additionally, PPA is a very important compound for cheese and wine production to generate a specific taste and aroma. Phytase breaks down phytate, which serves as an anti-nutrient agent by binding divalent ions, amino acids, and proteins in the intestine. Also, phytase is an important additive in monogastric animals' diet to decrease excessive phosphorus accumulation in the manure, which may cause changing flora and fauna. Therefore, the purpose of this research was to enhance PPA and phytase productions in bioreactors by optimizing growth and fermentation medium parameters, also conducting various fermentation modes. Additionally, the effect of two microparticles (talcum and aluminum oxide) on fungal phytase production was studied. For PPA fermentation, strain selection was first performed using four microbial strains(Morganella morganii, Zygosaccharomyces rouxii, Proteus vulgaris, and Corynebacterium glutamicum) based on a literature search and P. vulgaris was selected as the best microorganism based on PPA production level in shake-flask fermentation, (358 mg/L). Thereafter, growth parameters such as temperature, pH, and aeration were optimized for PPA and biomass production in the bioreactors by using Response Surface Methodology (RSM). Optimum conditions were determined as 34.5°C, 5.12 pH, and 0.5 vvm aeration for PPA production and 36.9o C, pH 6.87, and 0.96 vvm aeration for biomass production. Under optimum conditions, 1054 mg/L PPA and 3.25 g/L biomass productions were obtained.