Hava durumu değişkenlerinin çocukluk çağı nöbetlerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of weather variables on childhood seizures
  1. Tez No: 711410
  2. Yazar: EREN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÜNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Nöbetler, çocukluk çağında sık görülen nörolojik acil sorunlardan birisidir. Zamanının tahmin edilememesi nedeni ile çocuk ve ebeveyn üzerinde korku yaratmaktadır. Bu çalışmada, çocukluk çağında nöbetlerin muhtemel tetikleyicileri arasında olabilecek hava durumu parametrelerini belirlemek, hava şartları değişimlerinin nöbet üzerine etkisini araştırmak ve literatüre katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Nisan 2017-Nisan 2021 tarihleri arasında afebril nöbet ile hastanemize başvuran 0-18 yaş arası 494 hasta çalışmaya dâhil edildi. Nöbet görülmeyen günler, tek nöbet görülen günler ve çoklu nöbet görülen günler olmak üzere üç grup, nöbetin olup olmamasına göre iki grup oluşturuldu. Grupların günlük hava durumu parametreleri değerleri arasında karşılaştırma yapıldı. Afebril nöbet ile toplam 494 başvuru arasından nöbet saatleri belirlenen, epilepsi tanısı ile takipli 95 hastanın ve ilk defa nöbet ile başvuran, sonraki dönemde epilepsi tanısı alan 61 hastanın nöbet saatindeki hava durumu parametreleri ile bir gün önceki değerler karşılaştırıldı. Hava durumu parametrelerinden rüzgâr yönü ve hızı ile çocukluk çağı nöbetleri arasında istatiksel anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Diğer hava durumu parametreleri ile çocukluk çağı nöbetleri arasında ilişki saptanmamıştır. Ayrıntılı bilgiler elde etmek için daha geniş bölgelerde, çok merkezli, prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Seizures are one of the most common neurological emergencies in childhood. The unpredictability of the timing of the seizures causes fear on the child and the parent. In this study, it is aimed to determine the weather parameters that may be possible triggers of seizures in childhood, to investigate the effect of weather changes on seizures and to contribute to the literature.494 patients aged 0-18 years, who applied to our hospital with afebrile seizures between April 2017 and April 2021, were included in the study. Three groups were formed as days without seizures, days with single seizures and days with multiple seizures, and two groups according to the presence of seizures. A comparison was made between the daily weather parameters values of the groups. Among a total of 494 admissions with afebrile seizures, 95 patients who were followed up with the diagnosis of epilepsy and 61 patients who presented with seizures for the first time and were subsequently diagnosed with epilepsy were included in the study. The reason why these patients were included in the study was to determine the hours of the seizure. The weather parameters of these patients at the time of the seizure were compared with the values the day before. It has been determined that there is a statistically significant relationship between the wind direction and speed, which is one of the weather parameters and childhood seizures. No relationship was found between other weather parameters and childhood seizures. Multicenter, prospective studies in larger regions are needed to obtain detailed information.