Understanding the relationship between urban form and children's asthma in Ankara
Ankara'da kent formu ve çocukların astımı arasındaki ilişkiyi anlamak
  1. Tez No: 833045
  2. Yazar: AYBÜKE BALAHUN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL CAN SEVERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Çocukluk çağı astımının yaygınlığı, kentsel çevrelerde trafik, sanayi ve inşaat alanları gibi çeşitli alanlardan kaynaklanan hava kirliliği nedeniyle tüm dünyada artmaktadır. Ancak, hangi kentsel form değişkenlerin bu kronik hastalıkla ilişkili olduğu hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, bina yoğunluğu, arazi kullanım çeşitliliği, yeşil alan yoğunluğu ve sokak bağlantısallıkları gibi çeşitli orta ölçekli kentsel form değişkenleri ile çocukların doktor teşhisli astım durumu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu tür kentsel form değişkenlerinin, çocukların yaşadığı, öğrendiği ve oynadığı yerlerdeki hava kirleticilerinin veya polenlerin konsantrasyonunu değiştirdiği ve bunun da solunum sağlığını etkilediği varsayılmaktadır. Çalışma, Türkiye'nin başkenti Ankara'da, 4 farklı bölgeden seçilen çeşitli kentsel form özelliklerine sahip 8 farklı mahallede gerçekleştirilmiştir ve dört aşamalı bir metodoloji takip edilmiştir. İlk olarak, 7 ila 14 yaş arasındaki çocukların ebeveynleri tarafından doldurulan bir ISAAC anketinden çocukların ikamet adresleri ve astım durumları belirlenmiştir. İkincisi, toplanan adres verileri, ArcGIS ve Google Earth Pro kullanılarak kodlanmıştır. Üçüncüsü, çocukların yakın ev çevrelerini tanımlamak üzere 200 metre yarıçaplı tampon alanlar atanmıştır ve bu tampon alanlar içerisindeki kentsel form değişkenleri ArcGIS kullanılarak analiz edilmiştir. Son olarak, çocukların astımını etkileyebilecek diğer ilgili kişisel ve çevresel değişkenler tanımlanıp modele dahil ettikten sonra, incelenen değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmak için bir lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular, 681 ebeveynden elde edilen verilere dayanmaktadır. Bu çalışmanın bulgularının, orta ölçekli kentsel form özellikleri ile çocukluk çağı astımı arasındaki bağlantıyı daha iyi anlayabilmeleri için şehir plancılarını ve kentsel tasarımcıları yönlendirici nitelikte olacağına ve farklı metodolojik yaklaşımlarla gelecekte yapılacak benzer araştırmalar için bir temel oluşturabileceğine inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Childhood asthma rates have been on the rise worldwide, particularly in urban areas due to increased air pollution from sources like traffic, industry, and construction. However, there is limited understanding of which specific environmental factors are linked to this chronic disease. This study seeks to investigate the correlation between various mesoscale urban features such as building density, land use mix, neighborhood greenness, street connectivity, and the prevalence of asthma in children. The hypothesis is that these urban characteristics impact the concentration of air pollutants or allergens in areas where children live, learn, and play, subsequently influencing their respiratory health. The study was conducted in 8 different neighborhoods with various urban form characteristics from 4 regions in the capital city of Turkey, Ankara, and followed a four-step methodology. First, data on children's residential addresses and asthma diagnoses were collected using an ISAAC questionnaire completed by parents of 7 to 14-year-olds. Second, the collected address data were geocoded using ArcGIS and Google Earth Pro. Third, 200-meter buffers were assigned around the children's home addresses to define their near-home environments, and urban form variables within these buffers were analyzed using ArcGIS. Lastly, after identifying and including other relevant individual and environmental variables that could affect children's asthma, a logistic regression analysis was conducted to uncover the relationships between the examined variables. The study is based on data obtained from 681 parents. It is anticipated that the study's findings will enhance the understanding of urban planners and designers regarding the connection between urban form variables and childhood asthma, potentially paving the way for future research employing different methodologies.