Keman çalma teknikleri açısından klasik batı müziği ve Türk müziği arasındaki farklılıkların incelenmesi
Examination of the differences between classical western music and Turkish music in terms of violin playing techniques
- Tez No: 711409
- Danışmanlar: PROF. HÜSEYİN BÜLENT AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yüzyıllardır Klasik Batı Müziği ve Türk Müziği icralarında keman çalgısının özel bir yeri ve önemi vardır. Bu çalgı gerek Klasik Batı Müziği gerekse Türk Müziği bestecileri ve yorumcuları tarafından büyük ilgi görmüş bu da keman için birçok eser bestelenmesine ve bu çalgının ön plana çıkmasına yol açmıştır. Kemanın solist bir çalgı olmasıyla birlikte Avrupa'da birçok ülkede her milletin kendi müzikal özelliklerine göre belli başlı keman ekolleri oluşmuştur. Osmanlı topraklarında 18. Yüzyılda ilk olarak Gayrimüslim müzisyenler tarafından kullanılmaya başlayan kemanın popülaritesi artmış, Saray müzisyenleri tarafından da Türk Müziği icralarında bu müziğin kendine has özellikleri içerisinde sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Cumhuriyetin dönemi ile birlikte Türk Müziği keman icrası, önemli müzisyen-bestecilerin katkılarından ve Klasik Batı Müziği keman tekniği ile etkileşiminden dolayı icra tekniği bakımdan daha ileri seviyelere ulaşmıştır. Klasik Batı Müziği ve Türk Müziği eserlerinin yapısal, teknik, müzikal farklılıklarından dolayı bu iki müzik arasında keman tutuş ve duruş, akort, ton ve makam kavramları, sağ kol-el ve yay hareketleri ve sol el konum geçişleri, vibrato, notasyon ve transpoze farklılıkları vb. pek çok ayrışmalar mevcuttur. Bu araştırma her iki müzik türünü bu kavramlar başlığı altında incelemiş ve iki stil arasındaki keman çalma tekniklerini karşılaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
The violin instrument has a special place and importance in the performances of Classical Western Music and Turkish Music for centuries. This instrument has attracted great attention by both Classical Western Music and Turkish Music composers and interpreters, which has led to the composition of many works for the violin and this instrument to come to the fore. With the violin being a soloist instrument, in many countries in Europe, certain violin schools have been formed according to the musical characteristics of each nation. The popularity of the violin, which was first used by non-Muslim musicians in the Ottoman lands in the 18th century, increased, and it was frequently used by the palace musicians in the performances of Turkish Music, within the unique features of this music. With the period of the Republic, Turkish Music violin performance reached more advanced levels in terms of performance technique due to the contributions of important musician-composers and its interaction with the Classical Western Music violin technique. Due to the structural, technical and musical differences of Classical Western Music and Turkish Music works, violin holding and posture, tuning, tone and maqam concepts, right arm-hand and bow movements and left hand position transitions, vibrato, notation and transpose differences etc. There are many divergences. This research examined both music genres under these concepts and compared the violin playing techniques between the two styles.