Franz Joseph Haydn Re Majör Hob.VIIB:2 Viyolonsel Konçertosu'nun D.Popper, C.A.Piatti'nin etüd ve kaprisleri ile çalışılması için öneriler
Suggestions on working Franz Joseph Haydn Re Majör Hob.VIIB:2 Cello Concerto with D. Popper, C. A. piatti's etudes and caprices
  1. Tez No: 711411
  2. Yazar: ECE ŞENSİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASU PERİHAN KARADUT PERSAUD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Müzik tarihinde Klasik Dönem geleneğinin en önemli temsilcilerinden sayılmış Franz Joseph Haydn; oda müziği, konçerto, senfoni ve opera gibi hem enstrümantal hem de ses müziği türlerinde çok sayıda eser ortaya koyarak; kendi dönemi müziğinin en üretken bestecilerinden biri olmuştur. Viyolonsel için bestelediği iki konçerto, bu enstrümanın ses sınırları, çalış imkânları ve virtüöz kalitelerinin Klasik Dönem konçerto biçimi çerçevesinde olabildiğince sergilendiği; viyolonselin sahnede icra geleneğinin başlıca eserlerinden sayılmıştır. Bu çalışmanın birinci bölümünde, Avusturyalı besteci Franz Joseph Haydn'ın hayatı ve Klasik Dönem müziğine olan katkıları araştırılmış; Klasik Dönem konçerto geleneği çerçevesinde Haydn konçertoları ele alınmış ve Re Majör Hob.VIIb:2 Konçertonun formal kurgusu incelenmiştir. İkinci kısmında, David Popper ve Carlo Alfredo Piatti'nin müzik yaşamı ekseninde viyolonsel eğitimi repertuvarına katkıları ele alınmış; bu bağlamda Popper Op.73, Piatti Op. 25 başlıklı kitapların viyolonsel repertuvarındaki önemi tartışılmıştır. Üçüncü kısımda, Popper Op.73 ve Piatti Op. 25 viyolonsel metotları ile Joseph Haydn'ın Hoboken VIIb/2, Op.101 sayılı Re Majör viyolonsel konçertosunun çalışılması için öneriler ortaya koyulmuştur. Bu bilgiler çerçevesinde, çalışmanın alana katkı sağlayan Türkçe kaynak olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Considered one of the most important representatives of the Classical Period tradition in music history, Franz Joseph Haydn; by producing many works in both instrumental and vocal music genres such as chamber music, concerto, symphony and opera; became one of the most prolific composers of the music of his era. The two concertos he composed for the cello, which feature the sound limits, instrument playing techniques and virtuoso qualities of the cello are exhibited extensively within the framework of the Classical Period concerto form. The concertos have been recognized as one of the main works of the performance practice tradition of the cello. In the first part of this study, the life of Austrian composer Franz Joseph Haydn and his contributions to the Classical Period music were studied; Haydn concertos were examined within the framework of the Classical Period concerto tradition and the formal structure of D Major Hob.VIIb:2 Concerto was studied. In the second part, the contributions of David Popper and Carlo Alfredo Piatti to the cello education repertoire within the frame of their musical life were discussed; in this context, importance of the Popper Op.73 and Piatti Op. 25 Cello Methods in the cello repertory was discussed. In the third part, recommendations were given on the performance practice of Haydn Hoboken VIIb/2, Op.101; using Popper Op.73 and Piatti Op. 25 Cello Methods. Within the framework of this information, it is aimed that the study will be a Turkish resource that contributes to the field.