Seramik diijital baskı tekniğinin endüstriyel ve sanatsal yüzeylerde uygulanması
Ceramic digital printing aplication technique on industrial and art surfaces
- Tez No: 711421
- Danışmanlar: PROF. İSMAİL YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Seramik dijital baskı tekniğinin endüstriyel ve sanatsal yüzeylerde uygulanması isimli çalışmanın birinci bölümde baskının tanımı, tarihçesi hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde seramikte kullanılan yüksek baskı, rölyef baskı, sünger baskı, çukur baskı, mühür baskı, linol baskı, litografi, monobaskı, fotoğraf tekniğiyle yüzeye görüntü aktarımı, dekal, serigrafi, rotocolor, fotokopi baskı ve dijital baskı anlatılmıştır. Ayrıca alternatif baskı tekniklerine örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde dijital baskı tanımı, karo ve sofra eşyası yüzey tasarımlarının yapılışı ve dijital baskı hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca desen hazırlama, renk yönetimi, boyalar, efektler ve baskı makinaları hakkında detaylı bilgiler bulunmaktadır. Dördüncü bölümde dijital baskıda yapılan farklı örneklere yer verilmiş, sanatsal bir çalışma olan alcohol ink tekniği uygulaması anlatılmış ve seramik bünyelere uygulaması yapılmıştır. Beşinci bölüm ise araştırmalar sonucu, Alcohol ink uygulamasının dijital ortama aktarılarak tasarımı yapılmış doğrudan endüstriyel ve sanatsal iki farklı yüzeye baskı yapılmış örnekleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of the study, which is called the application of ceramic digital printing technique on industrial and artistic surfaces, general information about the definition and history of printing is given. In the second part, high printing, relief printing, sponge printing, pit printing, seal printing, linoleum printing, lithography, monoprinting, image transfer to the surface with photographic technique, decal, screen printing, rotocolor, photocopying and digital printing are explained in the second part. In addition, examples of alternative printing techniques are given. In the third chapter, the definition of digital printing, the making of tile and tableware surface designs and digital printing are given. There is also detailed information about pattern preparation, color management, dyes, effects and printing machines. In the fourth chapter, different examples made in digital printing are given, the application of alcohol ink technique, which is an artistic work, is explained and its application is made to ceramic bodies. In the fifth chapter, as a result of the researches, there are examples of alcohol ink application that were designed by transferring them to digital media and printed directly on two different industrial and artistic surfaces.