İngiliz (Birleşik Krallık) hukuk sisteminde şirket kurtarma düzenlemeleri: Borç yapılandırmada mahkemenin rolü
Corporate rescue regulations in the UK (English) law: The role of the courts at debt restructuring process
  1. Tez No: 711423
  2. Yazar: MUHAMMED DOĞANAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL HANAĞASI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 588
Özet
Bu tez çalışması ile Birleşik Krallık'taki şirket kurtarma kültürü, özellikle de borç yapılandırma usulü ve bu usul üzerinde mahkemelerin rolü tartışılmaktadır. Ayrıca genel manada işletme kurtarma olarak da adlandırılabilecek olan şirket kurtarma usulü; ticari hayat ve küresel ekonomi içerisinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu sebeple de; kavram ve bu kavrama ilişkin tez çalışmasında ele alınan diğer hususlar şüphesiz tamamıyla ele alınmayı hak eden bir görünüm arz etmektedir. Elbette, böyle bir konunun tek başına bu çalışma içerisinde ele alınması ve irdelenmesi imkân dâhilinde değildir. Fakat bu çalışmanın da; konuya ilişkin detaylı bir iç görü elde edilmesi için yeterli olacağı söylenebilecektir.
Özet (Çeviri)
This dissertation study examines corporate rescue culture in the United Kingdom, particularly the debt restructuring process and role of the court in the process. Corporate rescue; also might be cited as business rescue process in general has a prominent role in the business environment and global economy. For this reason, the concept and relevant issues deserve to be examined entirely. For sure, examination of such an issue would not possibly be succeeded by only this paper. But it might be argued that the study would be enough to develop an insight into the matter.