Son dönem kıraat ve tecvid alimlerinden Dr. Ali Osman Yüksel'in hayatı, hocaları, eserleri, görüşleri ve hafızlık çalışmaları
Dr. Ali Osman Yüksel's life, teachers, works, opinions and memory studies
- Tez No: 711439
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH EMİN ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kur'an-ı Kerim 1400 yıldan beri insanlığı ışık saçmaya devam etmektedir. Yüzyılların eskitemediği bu ilahi nur kaynağının yeryüzünde insanlarca anlaşılabilmesi, hayatlarına yerleşmesi ve günlük pratiklerce yorumlanabilmesi hayatını bu konuya adamış insanlarca olabilmektedir. Bu insanların hayatları, yaşadıkları zorluklar Kur'an ve Allah biliminde hangi aşamaları yaşayıp geçtikleri ise genellikle göz ardı edilen ve önemsiz görülen konulardan olmuştur. Yrd. Dr. Ali Osman Yüksel de hayatını bu yolda harcamış, birçok insan yetiştirmiş ve dinine hizmet etmiş önemli ama fazla bilinmeyen şahsiyetlerden birisidir. Araştırmada onun hayatı bizzat onu tanıyan insanlarla yapılan röportajlarla, onun ders verdiği mekanlarda yapılan incelemelerle ve en önemlisi ortaya koyduğu değer biçilemez eserleri vasıtasıyla incelenmiş ve bu önemli şahsiyetin katkıları gün yüzüne çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Quran continues to shine a light on humanity for 1400 years. The fact that this divine source of light, which has not worn out for centuries, can be understood by people on earth, settled in their lives and interpreted by daily practices can only be possible by people who have devoted their lives this subject. The Lives of these people and the difficulties they faced, on the other hand, were among the subjects that were generally ignored considered unimportant, which stagesthey went through in the science of the Quran and Allah. Asst. Dr. Ali Osman Yüksel is one of the important but unknown figures who spent his life in this way, raised many people and served his religion. In their search, his life was examined through interviews with people who knew impersonal through the examinations made in the places he taught, and most importantly through his precious works, and the contributions of this important personality were brought light.