Vanitas imgelerinin sanatçı ve eser örnekleminde sembolik çözümlemeleri
Symbolic analysis of Vanitas images in artist and work samples
- Tez No: 711438
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma; Vanitas resim geleneğinin, nihilizmle ilişkilendirilmesiyle, sanatçı, eser örneklemi kapsamında, sembolik çözümlemelerini ortaya koymaktadır. Araştırmada nitel araştırma tekniklerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma dört ana başlık altında incelenmektedir. Birinci başlıkta Vanitas ve ölüm ilişkisi bağlamında, ölüm, ölüm kaygısı, varlık ve yokluk ilişkisi kurulmuştur. İkinci başlıkta nihilizm Vanitas ilişkisi nihilizm tanımlanarak sağlanmıştır. Üçüncü başlıkta ise literatürde Vanitas tanımı, tarihçesi kapsamında; Memento Mori, renk sembolizmi ve Vanitas resimlerinin sembolik ifadeleri incelenerek eser örnekleminde çözümlenmiştir. Dördüncü başlıkta Vanitas imgeleri ve sanat eserleri çözümlemeleri, sanatçıların Vanitas algısının, sembolik ifade biçimleriyle, Vanitas resim geleneğinin günümüze kadar getirdiği nihilisttik yaklaşımlarının eserlere etkisi incelenmiştir. 19. Yüzyıl sanatçılarından James Ensor ve Vincent Van Gogh'un Vanitas resimlerinin çözümlemelerinin, sanatçının Vanitas algısındaki, sembolik ifadelerinin göstergeleri incelenerek; 20. yüzyıl ve 21. yüzyıl sanat eserlerinde Vanitas algısı bağlamında kullanılan imgelerin çözümlemeleri nihilisttik algı ile ilişkilendirilmiştir. 20. Yüzyıl sanatçılarından; Andy Warhol, Avni Lifij, Damien Hirst, Fahrelnissa Zeid, Francis Bacon, Frida Kahlo, Gustav Klimt, James Ensor, Ken Currie, Otto Rapp, Pablo Picasso, Paul Cezanne, Rene Magritte, Robert Rauschenberg, Salvador Dali ve 21. yüzyıl sanatçılarından; Philippe Cognee, Zdzislaw Beksinsk, Fabio Magalhaes'in sanat eserleri üzerindeki etkileri, toplumsal yaşamlarının yansımaları göz önünde bulundurularak çözümlenmiştir. 21. Yüzyılda ortaya çıkan Covid-19 küresel pandeminin; nihilizm ve Vanitas algısına etkileri, güncel eserler üzerinde incelenerek yorumlanmıştır. Çözümlemelerden elde edilen bilgilerle eserler, nihilizm ve Vanitas algısıyla ilişkilendirilerek sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research; By associating the vanitas painting tradition with nihilism, the artist reveals his symbolic analysis within the scope of the work sample. Descriptive survey model, one of the qualitative research techniques, was used in the research. The research is examined under four main headings. In the first title, in the context of Vanitas and death, the relationship between death, death anxiety, existence and absence has been established. In the second title, the relationship between nihilism and vanitas is provided by defining nihilism. In the third title, the definition of Vanitas in the literature, within the scope of its history; Memento Mori, color symbolism and symbolic expressions of Vanitas paintings were analyzed and analyzed in the work sample. In the fourth title, the analysis of Vanitas images and works of art, the artists' perception of Vanitas, their symbolic expression, and the effects of the nihilistic approaches that the Vanitas painting tradition brought to the present on the works were examined. 19th century by examining the analysis of Vanitas paintings by James Ensor and Vincent Van Gogh, the indicators of the symbolic expressions of the artist's perception of Vanitas; 20th century and 21st century. The analysis of images used in the context of Vanitas perception in works of art has been associated with nihilistic perception. 20th century from their artists; Andy Warhol, Avni Lifij, Damien Hirst, Fahrelnissa Zeid, Francis Bacon, Frida Kahlo, Gustav Klimt, James Ensor, Ken Currie, Otto Rapp, Pablo Picasso, Paul Cezanne, Rene Magritte, Robert Rauschenberg, Salvador Dali and 21st century. from their artists; The effects of Philippe Cognee, Zdzislaw Beksinsk and Fábio Magalhães on the works of art are analyzed by considering the reflections of their social lives. The Covid-19 global pandemic that emerged in the 21st century; The effects on the perception of nihilism and Vanitas were analyzed and interpreted on contemporary works. With the information obtained from the analysis, the results were reached by associating the works with the perception of nihilism and Vanitas.