Trombon icracıları için performans sınavlarına hazırlık sürecinde zihinsel çalışmanın önemi
The importance of mental work in preparation for performance exams for trombone players
  1. Tez No: 711440
  2. Yazar: EMİRCAN BİRGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. KAYA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Trombon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Müzik evrensel bir dildir ve bu dili aktif bir biçimde kullanabilmek için doğru bir müzik/enstrüman eğitimi gereklidir. Öğrenciler bu eğitimi en etkili olarak konservatuvar ortamında alabilmektedir. Trombon eğitimindeki en önemli husus, öğrenciye uygun ağızlık ve enstrüman seçimidir. Sonraki adım ise öğrenciye doğru bir ağızlık pozisyonu gösterilmesi ve doğru teknik ile eğitime başlanmasıdır. Ancak doğru enstrüman eğitiminin yanı sıra verilmesi gereken eğitimlerden biri de zihinsel egzersizlerdir. Bu egzersizlerin amacı, öğrencinin enstrümanı çaldığı zamanlarda yaşayabileceği muhtemel heyecan, stres ya da psikolojik problemlerin en aza indirilip etkisiz hale getirilmesidir. Bu sayede konserde ya da sınavda enstrüman çalan kişinin özgüveni olması gereken seviyeye gelmiş ve sahne performansı artmış olur.
Özet (Çeviri)
Music is a universal language and a correct music/instrument education is required to be able to use this language actively. Students can receive this education most effectively in the conservatory environment. The most important issue in trombone education is the choice of mouthpiece and instrument suitable for the student. The next step is to show the student a correct mouthpiece position and start the training with the correct technique. However, one of the trainings that should be given in addition to the correct instrument training is mental exercises. The purpose of these exercises is to minimize and neutralize the possible excitement, stress or psychological problems that the student may experience while playing the instrument. In this way, the self-confidence of the person who plays the instrument in the concert or in the exam reaches the required level and the stage performance increases.