Primer açık açılı glokomlu olgularda oksidatif DNA hasarı ile koenzim Q10, 25(OH) D vitamini ve malondialdehit (MDA) düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of 8-ohdg, koenzim q10,25 (OH) vitamin D and malondialdehyde (MDA) levels in patients with primary open angle glaucoma
  1. Tez No: 711452
  2. Yazar: KÜBRA AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KOÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Primer Açık Açılı Glokomlu olgularda, oksidatif DNA Hasarı ile ilişkili olan 8-OHdG ile Coenzim Q10, 25(OH) D Vitamini ve Malondialdehit (MDA) düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Çalışmaya 72 hasta dâhil edilmiş olup, toplam hasta iki ayrı gruba ayrılarak çalışmaya konu edinilmiştir. Primer Açık Açılı Glokomu olan 37 hasta birinci grubu oluştururken, her hangi bir oküler hastalığı olmayan 35 olgu ise ikinci grupta ( Kontrol grubu) yer almıştır. Hastaların serum örneklerinde 8-OHdG, Koenzim Q10, Malondialdehit (MDA) ve 25(OH) D vitamini düzeyleri çalışılmıştır. Bulgular: Her iki grup arasında yaş ve cinsiyet bakımından anlamlı fark yoktu. PAAG' lu hastalarda ve kontrollerde sırasıyla MDA seviyeleri 7.98 ± 1.95 ve 2.85± 0.38 idi. 8 OH-dG değerleri 18.09 ± 3.01 ve 6.98 ± 0.79 idi. Koenzim Q10 değerleri 8.38 ± 1.06 ve 16.75 ± 2.05 idi. 25(OH) D vitamini değerleri ise 17.71 ± 1.31 ve 24.54 ± 2.18 idi.
Özet (Çeviri)
It was aimed to evaluate the relationship between 8-OHdG and Coenzyme Q10, 25 (OH) Vitamin D and Malondialdehyde (MDA) levels associated with oxidative DNA damage in patients with Primary Open Angle Glaucoma and to compare with the control group. 72 patients were included in the study, and the total patient was divided into two groups and the subject of the study. While 37 patients with primary Open Angle Glaucoma formed the first group, 35 patients without any ocular disease formed the second group (Control group). 8-OHdG, Coenzyme Q10, Malondialdehyde (MDA) and 25(OH) vitamin D levels were studied in the serum samples of the patients. There was no significant difference between the two groups in terms of age and gender. MDA levels were 7.98 ± 1.95 and 2.85 ± 0.38 in patients with POAG and controls, respectively. 8 OH-dG values were 18.09 ± 3.01 and 6.98 ± 0.79. Coenzyme Q10 values were 8.38 ± 1.06 and 16.75 ± 2.05. 25(OH) vitamin D values were 17.71 ± 1.31 and 24.54 ± 2.18. While MDA and 8 OH-dG values were approximately two times higher in patients with POAG than in the healthy control group, Coenzyme Q10 and 25(OH) vitamin D levels were found to be significantly lower (P-value=0.001