Sezaryen operasyonlarında intraperitoneal bupivakain ile birlikte lidokain uygulamasının yara yeri infiltrasyonu ile karşılaştırılması: Randomize, çift- kör, plasebo kontrollü çalışma
Comparison of the application of lidocaine with intraperitoneal bupivacaine in cesarian operations wound infiltration: Randomized, double-blind, placebo controlled study
- Tez No: 711451
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞENUR DOSTBİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Spinal anestezi (SA) altında elektif sezaryen uygulanan kadınlarda lokal yara yeri infiltrasyonu ve intra peritoneal lokal anestezik uygulamalarının postoperatif analjezi üzerine olan etkinliğini karşılaştırmak. Materyal ve Metod: Bu randomize, çift kör, plasebo kontrollü çalışma; spinal anestezi altında elektif sezaryen operasyonu planlanan 150 gebe kadın üzerinde yapıldı.Hastalar randomize olarak; intra peritoneal lokal anestezik damlatılan grup, lokal yara yeri infiltrasyonu ve kontrol grubu olarak 3 eşit grubu ayrıldı. Spinal anestezi 7mg izobarik bupivakain+15 μcg fentanil içeren solüsyon kullanılarak gerçekleştirildi. İntra peritoneal lokal anestezik damlatılan gruptaki hastalara 10 ml %0.5'lik bupivakain +10 ml %2 lidokain içeren toplam 20 ml solüsyon uterin peritoneal kaviteye damlatıldı ve insizyon yerine cerrahi bitiminde 20 ml salin subkütan infiltrasyon şeklinde uygulandı. Lokal yara yeri infiltrasyonu grubundaki hastalara operasyon bitiminde cilt kapatılmadan önce, insizyon yerine 10 ml %0.5'lik bupivakain +10 ml %2 lidokain içeren toplam 20 ml solüsyon lokal yara yeri infiltrasyonu şeklinde subkütan uygulandı ve 20 ml salin uterin peritoneal kaviteye damlatıldı. Kontrol grubundaki hastalara ise 20 ml salin lokal yara yeri infiltrasyonu şeklinde uygulandı ve 20 ml salin uterin peritoneal kaviteye damlatıldı. Primer amacımız postoperatif 24.saatteki hareket sırasındaki ağrı skorları, sekonder amacımız ise 2.,12.,24. saatlerdeki istirahat ve hareket halindeki ağrı skorları, postoperatif ilk 24 saatteki toplam fentanil tüketimi, bulantı,kusma, kaşıntı insidansı ve ilk analjezik ihtiyaç zamanı idi. Bulgular: Gruplar arasında demografik veriler açısından anlamlı bir fark bulunmadı. Gruplar arasında Postoperatif 2., 12. Ve 24. Saatte istirahat sırasındaki ağrı skorları (sırasıyla p= 0,314, p= 0,343 ve p= 0,735), ve 12. ve 24. saatte hareket sırasındaki ağrı skorları (sırasıyla p= 0,318 ve p= 0,642) arasında anlamlı fark bulunamadı. Hareket sırasında 2. Saatteki ağrı skorları intra peritoneal lokal anestezik damlatılan grupta, diğer 2 gruba göre anlamlı olarak daha düşüktü. (p=0,047). Postoperatif 24 saatteki toplam fentanil tüketimi, bulantı,kusma, kaşıntı insidansı ve ilk analjezik ihtiyaç zamanı açısından anlamlı fark yoktu. Sonuç: Bupivakain+ lidokain kullanılarak uygulanan intra peritoneal lokal anestezik damlatılmasının sezaryen sonrası 2. Saatteki ağrı skorunu azalttığı, 12. Ve 24. Saatteki ağrı skorlarını değiştirmediği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the effectiveness of local wound infiltration and intraperitoneal local anesthetic applications on postoperative analgesia in women undergoing elective cesarean section under spinal anesthesia. Materıals and Methods: This prospective randomized placebo-controlled double-blind study was contucted on 150 pregnant women scheduled elective cesarean section. Patients were randomized; three equal groups were divided as intraperitoneal local anesthetic insitillation group, local wound infiltration and control group. Spinal anesthesia was performed using a solution containing 7mg isobaric bupivacaine + 15 μcg fentanyl. A total of 20 ml of solution containing 10 ml of 0.5% bupivacaine + 10 ml of 2% lidocaine was dripped into the uterine peritoneal cavity to the patients in the group in which intraperitoneal local anesthetic instilled, and 20 ml of saline was administered as a subcutaneous infiltration to the incision site at the end of the surgery. Before the skin was closed at the end of the operation, a total of 20 ml of a solution containing 10 ml of 0.5% bupivacaine + 10 ml of 2% lidocaine was applied subcutaneously to the patients in the local wound infiltration group as local wound infiltration, and 20 ml of saline was dripped into the uterine peritoneal cavity. In the control group, 20 ml of saline was applied as local wound infiltration and 20 ml of saline was dripped into the uterine peritoneal cavity. Our primary goal is pain scores during movement at the postoperative 24th hour, our secondary goal is 2nd, 12th, 24th. Pain scores at rest and in motion at 24 hours, total fentanyl consumption in the first 24 hours postoperatively, incidence of nausea, vomiting, pruritus, and time to first analgesic need. Results: There was no significant difference between the groups in terms of demographic data. There was no significant difference between the groups in the pain scores at rest at the 2nd, 12th and 24th postoperative hours (p= 0.314, p= 0.343 and p=0.735, respectively) and in the pain scores during movement at the 12th and 24th hours (respectively p= 0,318 ve p= 0,642). Pain scores at the 2nd hour during movement were significantly lower in the group that received intraperitoneal local anesthetic drops compared to the other 2 groups. (p=0.047). There was no significant difference in terms of total fentanyl consumption, incidence of nausea, vomiting, pruritus, and time to first analgesic requirement in the postoperative 24 hours. Conclusion: We concluded that intraperitoneal instillation of local anesthetic using bupivacaine + lidocaine reduced the pain score at the 2nd hour after cesarean section, but did not change the pain scores at the 12th and 24th hours.