Türkiye ve Singapur Fen Bilimleri Dersi kazanımlarının Bloom Taksonomisi bilişsel süreç boyutlarına göre karşılaştırılması
Comparison of Turkey and Singapore Science Course learning outcomes according to the Bloom Taxonomy cognitive process dimensions
- Tez No: 711455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmadaki amaç ülkemizin Fen bilimleri dersi öğretim programlarının çağın gerekliliklerine uygun yenileme çalışmalarına katkıda bulunmaktır. Ülke olarak Singapur'un seçilme nedeni Fen Eğitimi alanında gerek TIMSS verileri gerek PISA sonuçlarının oldukça başarılı olmasıdır. Çalışmada Türkiye ve Singapur'un İlköğretim Fen Bilimleri Programlarının Öğrenme Alanlarındaki benzerlik ve farklılıkları incelenmiştir. Daha sonra bu Öğrenme Alanlarına ait kazanımlar Yenilenmiş Bloom Taksonomisinin Bilişsel Süreç Boyutlarına göre sınıflandırıldıktan sonra her bir Bilişsel Süreç Boyutlara düşen kazanımlar frekans ve yüzde olarak karşılaştırılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi kullanılmış olup, kazanımların yenilenmiş Bloom taksonomisine göre analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; YBT'ye göre Hatırlama basamağına ait kazanımlar Türkiye'de % 4,6 iken Singapur'da % 26,3; Anlama basamağına ait boyutlar. Türkiye'de % 46 iken Singapur' da % 41; Uygulama basamağına ait boyutlar Türkiye' de %18,9 iken Singapur'da %12,6; Analiz basamağına ait boyutlar Türkiye' de %8,9 iken Singapur'da %14,7; Değerlendirme basamağına ait boyutlar Türkiye' de %10,3 iken Singapur'da % 3,2 ve yaratma basamağına ait boyutlar Türkiye' de %11,3 iken Singapur'da %2,1 bulunmuştur. Her iki ülke programında da kazanımlar Yenilenmiş Bloom Taksonomisinin Bilişsel süreç boyutlarının alt bilişsel düzeyinde yoğunlaşmıştır. Her iki programda da üst düzey bilişsel boyutlarla ilgili kazanımlar az sayıda bulunmakta olup Türkiye Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programında bu boyutta daha fazla kazanım olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to contribute to the renewal of the science curriculum of our country in accordance with the requirements of the age. The reason why Singapore was chosen as the country is that both TIMSS data and PISA results in the field of Science Education are quite successful. In the study, the similarities and differences in the Learning Areas of the Primary Science Curriculums of Turkey and Singapore were examined. Then, after the learning outcomes of these Learning Areas were classified according to the Cognitive Process Dimensions of the Revised Bloom Taxonomy, the learning outcomes falling into each Cognitive Process Dimension were compared as frequency and percentage. In the study, the document analysis method, one of the qualitative research methods, was used, and the content analysis method was used in the analysis of the learning outcomes according to the Revised Bloom taxonomy. In the results of working; according to YBT, while the achievements of the Remembering step are 4.6% in Turkey, they are 26.3% in Singapore; dimensions of the understanding level. 46% in Turkey, 41% in Singapore; while the dimensions of the application step are 18.9% in Turkey, it is 12.6% in Singapore; while the dimensions of the analysis step are 8.9% in Turkey, 14.7% in Singapore; while the dimensions of the evaluation step were 10.3% in Turkey, it was 3.2% in Singapore, and while the dimensions of the creation step were 11.3% in Turkey, it was 2.1% in Singapore. In both country programs, the achievements are concentrated at the sub-cognitive level of the Cognitive process dimensions of the Revised Bloom Taxonomy. In both programs, there are few acquisitions related to high-level cognitive dimensions, and it has been seen that there are more learning outcomes in this dimension in the Turkey Science Curriculum.