Geliştirilmiş trombositten zengin fibrin ve konsantre büyüme faktörü sıvılarının dental implant osseointegrasyonu üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of advanced platelet-rich fibrin and concentrated growth factor liquids on dental implant osseointegration
  1. Tez No: 711550
  2. Yazar: UĞUR CAN ÜNLÜGENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT BÜLTE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda implant kavitesine ve yüzeyine hastanın kendi kanının santrifüj edilmesiyle elde edilen konsantre büyüme faktörü(KBF) ve geliştirilmiş trombositten zengin fibrin sıvıları(G-TZF) uygulanmıştır. Bu şekilde büyüme faktörü ve iyileşme mediatörlerinin bölgeye daha hızlı gelmesi sağlanarak osseointegrasyon prosesinin daha erken dönemde başlaması, böylelikle osseointegrasyon prosesi ve üst yapının yüklenmesi için beklenen sürenin kısaltılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bölünmüş ağız çalışmamızda farklı hastalarda 2 ayrı çalışma grubu ve kontrol grubu olacak şekilde toplam 32 hasta dahil edildi. 16 hastanın çalışma grubunda hazırlanan implant kavitelerine ve yüzeylerine KBF sıvısı uygulanırken diğer 16 hastanın çalışma grubunda ise G-TZF sıvısı uygulandı. Her iki grubun kontrol gruplarında ise konvansiyonel implant uygulaması yapıldı. İmplantasyon sırasındaki tork değerleri de kaydedilerek, Penguin RFA cihazıyla implantasyondan hemen sonra ve post-operatif, 2,4,6 ve 12. haftalarda rezonans freakans analiz ölçümleri yapıldı. Bulgular: İstatistiksel analiz sonucunda KBF sıvısı uygulanan grupta 5,88 ± 3,16 ISQ artışı, KBF kontrol grubunda 1,94 ± 2,82 ISQ artışı bulunurken toplam ana etki olarak KBF grubunda 3,91 ± 3,56 ISQ değer artışı olmuştur. Aynı şekilde G-TZF sıvısı uygulanan grupta 3,63 ± 1,67 ISQ artışı, G-TZF kontrol grubunda 0,81 ± 2,20 ISQ artışı bulunurken toplam ana etki olarak G-TZF grubunda 2,22 ± 2,39 ISQ artışı olmuştur. Sonuçlar: Kontrol gruplarında 4. haftaya kadar ISQ değerlerinde düşüş gerçekleştiği, bu düşüşün 6. Haftadan itibaren tekrar artışa geçmesine rağmen çalışma gruplarında ISQ değerlerinin düzenli olarak arttığı gözlemlendi. Diğer taraftan kontrol gruplarının 12. hafta'da ölçülen ISQ değerlerine baktığımızda ameliyat sonrasından da daha yüksek değerler elde ettiğimizi fakat bu artışın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü. KBF ve G-TZF sıvılarının uygulandığı çalışma gruplarında ISQ değerlerindeki artış 12. hafta sonunda istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In our study, concentrated growth factor(CGF) obtained by centrifuging the patient's own blood and advanced platelet-rich fibrin(A-PRF) liquids were applied to the implant cavity and surface. Thus, it was aimed to ensure that the osseointegration process would start earlier by ensuring a faster arrival of growth factor and healing mediators in the region, and thus, the time waited for the osseointegration process and the loading of the superstructure would be shortened. Material and Method: In our split-mouth study, a total of 32 patients including two separate study groups in different patients and a control group were included. While the CGF liquid was applied to the implant cavities and surfaces prepared in the study group of 16 patients, A-PRF liquid was applied to the study group of the other 16 patients. Conventional implant application was performed in the control groups of both groups. The torque values during the implantation were also recorded, and Resonance Frequency measurements were performed immediately after implantation with the Penguin RFA device and at postoperative weeks 2, 4, 6 and 12. Result: As a result of the statistical analysis, there was an increase of 5.88 ± 3.16 in ISQ in the group applied with the CGF liquid and an increase of 1.94 ± 2.82 in ISQ in the CGF control group, and as the total main effect, there was an increase of 3.91 ± 3.56 in ISQ value in the CGF group. Similarly, there was an increase of 3.63 ± 1.67 in ISQ in the group applied with the A-PRF liquid and an increase of 0.81 ± 2.20 in ISQ in the A-PRF control group, and as the total main effect, there was an increase of 2.22 ± 2.39 in ISQ in the A-PRF group. Conclusion: We observed that the ISQ values decreased until week 4 in the control groups, and although this decrease started to increase again after week 6, the ISQ values increased regularly and continuously in the study groups. On the other hand, when we examined the ISQ values of the control groups measured at week 12, it was concluded that we also obtained higher values even after surgery, however, this increase was not statistically significant. In the study groups, we concluded that the CGF and A-PRF liquid had a statistically significant positive effect on healing at the end of 12 weeks.