Kontrol altında olan ve olmayan tip 2 diyabetli bireylerden elde edilen geliştirilmiş trombositten zengin fibrin (G-TZF) uygulamalarının periodontal fibroblastlardaki yara iyileşmesi üzerindeki etkinliğinin in vitro incelenmesi
Advenced platelet-rich fibrin (A-PRF) from ındividuals with controlled and uncontrolled TYPE 2 diabetes in vitro ınvestigation of efficacy of applications on wound healing in periodontal fibroblasts
  1. Tez No: 805869
  2. Yazar: ÇAĞATAY MERT AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BALTACIOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
AMAÇ Diyabetli bireylerde yara iyileşmesinde görülen gecikmelerin önüne geçmek amacıyla, trombosit konsantreleri son zamanlarda yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı kontrol altında olan tip 2 diyabet hastaları ve kontrol altında olmayan tip 2 diyabet hastalarından elde edilen geliştirilmiş trombositten zengin fibrinin (G-TZF), periodontal fibroblastlar üzerindeki proliferasyona olan etkilerinin karşılaştırılmasıdır. MATERYAL ve METOD Çalışmaya; 7 kontrol altında olan tip 2 diyabet hastası (Grup 1), 7 kontrol altında olmayan tip 2 diyabet hastası (Grup 2) ve 7 sağlıklı birey (kontrol grubu) olmak üzere 21 hasta dahil edildi. Hastalardan elde edilen G-TZF'ler, laboratuvar ortamındaki primer periodontal fibroblastik hücre kültüründe oluşturulan boşluklara yerleştirildi. Oluşturulan boşlukların kapanma oranları 5.gün, 6.gün ve 7.gün ayrı ayrı değerlendirildi. Elde edilen tüm veriler istatistiksel olarak analiz edildi. SONUÇLAR Hastaların demografik verilerinde gruplar arası istatistiksel olarak önemli bir fark gözlenmedi (eğitim durumu hariç) (p>0.05). Klinik veriler incelendiğinde; Grup 2'de bulunan bireylerin HbA1c değerlerinin, Grup 1 ve kontrol grubunda bulunan bireylerin HbA1c değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu gözlendi (p < 0.05). Hastalardan elde edilen G-TZF'lerin, laboratuvar ortamında bulunan primer periodontal fibroblastik hücre kültürlerinde oluşturulan boşlukların kapanma düzeylerine olan katkıları 5.gün, 6.gün ve 7. günde karşılaştırıldı. Her 3 günde de; Grup 2'de, Grup 1 ve kontrollere göre, ayrıca her iki diyabet grubunda da kontrollere göre periodontal fibroblastik proliferasyon (rejenerasyon) oranının istatistiksel olarak önemli derecede düşük olduğu saptandı (p < 0.05). TARTIŞMA Çalışmamızın bulguları, diyabetiklerdeki periodontal rejenerasyona farklı bir bakış açısı kazandıracak şekilde G-TZF'ye yönelik güncel tedavi yaklaşımlarını ortaya koyması, aynı zamanda diyabet kontrol altına alındığında G-TZF'nin rejeneratif etkinliğinin artabileceğini düşündürmesi nedeniyle ümit vericidir.
Özet (Çeviri)
AIM Platelet concentrates have been used extensively recently in order to prevent delays in wound healing in individuals with diabetes. The aim of this study was to compare the effects of advenced platelet-rich fibrin (A-PRF) obtained from patients with controlled type 2 diabetes and uncontrolled type 2 diabetes on the proliferation of periodontal fibroblasts. MATERIAL AND METHODS To work; A total of 21 patients were included, including 7 patients with controlled type 2 diabetes (Group 1), 7 patients with uncontrolled type 2 diabetes (Group 2), and 7 healthy individuals (control group). A-PRF obtained from the patients were placed in the cavities created in primary periodontal fibroblastic cell culture in the laboratory environment. The closure rates of the created gaps were evaluated separately on the 5th day, 6th day and 7th day. All obtained data were analyzed statistically. RESULTS There was no statistically significant difference between the groups in the demographic data of the patients (except for the education level) (p>0.05). When clinical data are examined; It was observed that the HbA1c values of the individuals in Group 2 were statistically significantly higher than the HbA1c values of the individuals in Group 1 and the control group (p < 0.05). The contribution of A-PRF obtained from the patients to the closure levels of the cavities created in primary periodontal fibroblastic cell cultures in the laboratory environment was compared on the 5th, 6th and 7th days. Every 3 days; Periodontal fibroblastic proliferation (regeneration) rate was found to be statistically significantly lower in Group 2 compared to Group 1 and controls, and in both diabetes groups compared to controls (p < 0.05). DISCUSSION The findings of our study are promising because they reveal current treatment approaches for A-PRF, which will provide a different perspective on periodontal regeneration in diabetics, and also suggest that the regenerative efficiency of A-PRF may increase when diabetes is controlled.