I-gel ve laringeal mask airway-supreme'in klinik performans yönünden karşılaştırılmaı: Prospektif çalışma
Comparison of I-gel and laryngeal mask airway-supreme in terms of clinical performance: A prospective study
  1. Tez No: 711549
  2. Yazar: RAMIN VERDIKHANOV
  3. Danışmanlar: PROF. IŞIK ALPER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Havayolu yönetimi anestezi pratiğinin temel konularından biridir. Supraglottik havayolu gereçleri (SGHG) ventilasyonun güvenli şekilde sağlanmasındaki farklı arayışlar sonucunda geliştirilmiştir. Klasik laringeal maske bu araçların prototipi olup, 1988 yılından itibaren anestezi uygulamalarında kullanılmaya başlanmıştır. Klasik laringeal maske ile %89 oranında başarılı havayolu kontrolü sağlandığı bildirilmiştir. Bununla birlikte birden fazla girişim sayısı, mide içeriği aspirasyon riski, pozitif basınçlı ventilasyon sırasında hava kaçağı gibi nedenler kullanımını sınırlandırmaktadır. İkinci jenerasyon SGHG bu sorunları gidermek için yeniden düzenlenmiştir. Çalışmamızda; genel anestezi altında ürolojik cerrahi girişim planlanan hastalarda, ikinci jenerasyon SGHG'lerden I-gel ve LMA-Supreme'in klinik performans ve postoperatif faringolaringeal komplikasyonlar açısından prospektif, randomize çalışma dizaynı şeklinde karşılaştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi etik kurul onayı (19-8.1T/53) ve hasta yazılı onamı alındıktan sonra, genel anestezi ile elektif ürolojik operasyon planlanan, 18-65 yaş arası, ASA skoru I-II olan, 120 hasta prospektif olarak çalışmamıza alındı. Hastalar randomize olarak I-gel (n=60) ve LMA-supreme (n=60) olarak iki gruba ayrıldı. İki grup; SGHG yerleştirme kolaylığı, yerleştirme süresi, ilk yerleştirmede başarı oranı, deneme sayısı, gastrik sonda yerleştirme kolaylığı, orofaringeal kaçak basıncı (OKB), intraoperatif komplikasyonlar (dil/ dudak/diş yaralanması, hıçkırık, desatürasyon (SpO2≤%92), regürjitasyon/aspirasyon, laringospazm, apne, laringeal maske üzerinde kan bulaşı) ve postoperatif komplikasyonlar (yutma güçlüğü, ses kısıklığı, boğaz ağrısı) açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Airway management is one of the main subjects of anesthesia practice. Supraglottic airway devices (SAD) have been developed as a result of different searches for providing ventilation safely. The classical laryngeal mask is the prototype of these tools and has been used in anesthesia applications since 1988. It has been reported that 89% successful airway control was achieved with the classical laryngeal mask. However, reasons such as multiple attempts, risk of aspiration of gastric contents, air leakage during positive pressure ventilation limit its use. The second generation SAD has been redesigned to address these issues. In our study; we aimed to compare the second generation SAD I-gel and LMASupreme in patients scheduled for urological surgery under general anesthesia in terms of clinical performance and postoperative pharyngolaryngeal complications in a prospective, randomized study design. Materials and Methods: After hospital ethics committee approval (19-8.1T/53) and written informed consent from the patient, 120 patients aged 18-65 years, ASA score I-II, who were scheduled for elective urological surgery under general anesthesia, were included in our prospective study. The patients were randomly divided into two groups as I-gel (n=60) and LMA-supreme (n=60). Two groups were evaluated in terms of ease of SAD insertion, time of insertion, success rate at first insertion, number of attempts, ease of gastric tube insertion, oropharyngeal leak pressure, intraoperative complications (tongue/lip/tooth injury, hiccups, desaturation (SpO2≤ 92%), regurgitation/aspiration, laryngospasm, apnea, blood smear on the laryngeal mask) and postoperative complications (difficulty swallowing, hoarseness, sore throat).