Midye çiftlikleri çevresindeki olta balıkçılığının araştırılması
Investigatement of angling fishery around the mussel farms
- Tez No: 711558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Midye çiftlikleri sayısı son dönemde artış göstermektedir. Bu çalışmada midye çiftliği çevresinde ağ kafeslerde yoğunlaşan türlerin listesi çıkarılmış ,biyokütle (sayıca bolluk ve ağırlıkça bolluk) belirlenmiş, türlerin dağılımları mevsimsel olarak incelenmiştir. Ayrıca, ekolojik tuzak görevi gören kafesler ile predatörlerin ilişkileri, yine kafes çevresindeki amatör ve profesyonel balıkçıların etkileşimleri ayrı ayrı incelenmiştir. Çalışma İzmir Körfezi Balıklıova bölgesinde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada mustat 1251C modelinde J tipi iğne kullanılmıştır. Küçük ölçekli balıkçı teknesi ile Mart 2019- Şubat 2021 tarihleri arasında 12 balıkçılık operasyonu gerçekleştirilmiştir. Toplam 4 ticari türe ait 1132 adet birey yakalanmış olup, bunlar 53705,9 gr olarak tartılmıştır. Çalışma sonucunda; yapılan gözlemde midye çiftliklerinin çevresinin rekreasyonel balıkçılık için önemli ve verimli alanlar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The number of mussel farms has been increasing recently. In this study, the list of the species concentrated in the net cages around the mussel farm was drawn, the biomass (number of abundance and abundance by weight) was determined, and the distribution of species was examined seasonally. In addition, the relations between the cages that serve as ecological traps and the predators, and the interactions of amateur and professional fishermen around the cages were examined separately. The study was carried out in İzmir Balıklıova Bay region. In this study, mustat 1251C model J type needle was used. 12 fishing operations were carried out between March 2019 - February 2021 by a small-scale fishing vessel. A total of 1132 individuals belonging to 4 commercial species were caught, weighing a total of 53705.9 gr. In the observational study it is clear to determine that the mussel farms play an important role for recreational fishing.