Midye (Mytilus galloprovincialis Lamarck)'de Cr birimi ve kaybının araştırılması
- Tez No: 24260
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HATİCE PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
AB STRAIT Bu araştırmanın amacı Mytilus galloprovincialis (Midye) türünde kromun birikim ve kaybının belirlenmesi ve organlarda Cr birikiminin tesbit edilmesidir. Birikim denemeleri 13 gün. kayıp denemeleri 15 gün süreyle yapılmış birikim denemeleri süresince gün aşırı ortam sxiyu yenilenerek akvaryuma 3' er mg Cr/lt (Cr*3 ve Cr+6) ilave edilmiştir. 15 günlük birikim denemesi sonunda organlarda Cr(VI) birikimi en çok bysus ve ayakta, Cr(III) birikimi ise bysus ve hepatopankreasta tesbit edilmiştir. ABSTRACT The purpose of this research is to determine the uptake and loss of chromium of llytilus galloprovincialis and several tissues of Cr accumulation experiments and loss experiments have been carried on 13 days and 15 days. Cr+6 and Cr+3 are added in aquarium and the sea water was changed twice daily during accumulation experiments. At the and of accumulation for 15 days in tissues most of the Cr+6 accumulation as in bysus and foot and also determined Cr+3 accumulation as in bysus and hepatopancreas.